Bateria auta elektrycznego.

Ultium Cells LLC spółka joint venture stworzona przez LG Energy Solution i General Motors (GM) planuje wybudowanie drugiego zakładu produkującego ogniwa do akumulatorów samochodów elektrycznych. Fabryka powstanie w Spring Hill w Tennessee (USA) za 2,3 miliarda dolarów.

W przyszłości samochody elektryczne GM mają posiadać 400 V zestawy akumulatorów z możliwością ich ładowania z mocą do 200 kW. Ultium Cells świadoma przyszłych wyzwań, postanowiła wybudować nowy zakład na terenie należącym do General Motors. Budowa fabryki o powierzchni ponad 2,5 mln metrów kwadratowych) ma rozpocząć się za niedługo. Otwarcie planowane jest na koniec 2023 roku. Po oddaniu do użytku obiektu, produkowane ogniwa trafią do pobliskiej montowni General Motors.

CZYTAJ TAKŻE: „Elektryki” odporne na wirusa. Rynek aut spalinowych topnieje

Działania związane z budową nowej fabryki są wynikiem planów LG Energy Solution, które chce zainwestować 4,5 miliarda dolarów w celu zwiększenia mocy produkcyjnych baterii w USA o 70 GWh w przeciągu czterech lat. Dzięki temu firma będzie miała łączną zdolność produkcyjną ponad 110 GWh w USA. Ogniwa tworzone przez Ultum mogą być układane pionowo i poziomo w pakiecie akumulatorów. Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie magazynowania energii w baterii i jego rozmieszczenie dla każdego pojazdu. Możliwości energetyczne wahają się od 50 do 200 kWh. Według GM może to zapewnić zasięgi bez ładowania nawet do 450 mil (ok. 720 km) lub więcej.

GM zapowiada, że w przyszłości większość modeli elektrycznych będzie wyposażonych w akumulatory 400V i z możliwością ładowania mocą do 200 kW. W przypadku pojazdów ciężarowych GM, napięcie układu będzie zwiększone do 800V, a możliwości ładowania do 350 kW. Celem koncernu jest neutralność węglowa w 2040 roku. Firma współpracowała z Environmental Defense Fund, aby opracować „wizję całkowicie elektrycznej przyszłości”, a także „dążenie do wyeliminowania emisji spalin z nowych lekkich pojazdów do 2035 r.”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Top 10 | Tesla liderem, ale kto jeszcze sprzedaje najwięcej elektryków na świecie?

W pierwszej połowie 2019 roku sprzedaż samochodów elektrycznych na świecie silnie wzrosła. Oto lista ...

Wyjątkowy SUV Ceausescu sprzedany na aukcji

Model Aro 4x4 należący do byłego komunistycznego dyktatura Rumunii Nicolae Ceausescu został sprzedany na ...

Kryzys w branży moto. W Niemczech pracę straci 100 tys. osób

W niemieckim przemyśle samochodowym może dojść do utraty 100 000 miejsc pracy. Taką prognozę ...

Podsumowanie roku 2020: Toyota wyprzedziła Skodę, ale…

Miniony rok nie był łaskawy dla koncernów i dealerów. Pandemia COVID-19 oraz lockdown wielu ...

Ile traci na wartości używane auto elektryczne?

Nabywcy samochodów elektrycznych nie muszą martwić się o wartość rezydualną swoich pojazdów. Obecnie używane ...

Niemcy będą uczyć jazdy na rowerze w szkole

Nauka jazdy na rowerze będzie obowiązkowym przedmiotem w niemieckich szkołach. Jest to wynik rosnącej ...