Dobre 15 lat temu, podczas prezentacji kolejnego zwyczajnego samochodu, w tajemnicy przed światem wsadzono mnie do auta, w którym oprócz silnika spalinowego zamontowano silnik elektryczny. Niby nic, ale miły Szwed oznajmił, że na tym nie koniec, bo ten samochód mogę naładować z gniazdka. Chyba zauważył moją zdziwioną minę i zrozumiał, że do gniazdka to mam podłączoną, ale pralkę. Od razu więc dodał, że mogę się przejechać po okolicy. Mam tylko uważać, bo to jedyna sztuka.

Po okolicy przejechałem się więc bezszelestnie, a co za tym idzie bez wypuszczenia z rury wydechowej do środowiska ani grama dwutlenku węgla i innych paskudztw.

Wtedy był to projekt koncepcyjny, nikt nie wiedział, czy się przyjmie i w ogóle po co ładować akumulatory z gniazdka. Minęło 15 lat i hybrydy plug-in stały się naszą codziennością. Nie dziwą nas auta z podpiętym przewodem elektrycznym. Dla wielu to jednak nadal samochodowe science fiction.

O co chodzi?

Hybryda plug-in to samochód z silnikiem spalinowym, silnikiem elektrycznym i zestawem akumulatorów, który możemy naładować z zewnątrz. W zależności od możliwości i potrzeb albo ze zwykłego gniazdka 230V, specjalnego wallboxa, który proces ładowania przyspiesza lub stacji szybkiego ładowania. Sposobów jest wiele.

Akumulatory w takim aucie nie są tak duże, jak w przypadku samochodu elektrycznego. Bo zasięg nie musi być tak duży. Chodzi o to, by wystarczyło na 50-60 kilometrów. Właśnie taki dystans dziennie pokonuję średnio statystyczny kierowca. Jeśli musimy jeździć więcej, zostaje nam tradycyjny silnik spalinowy.

Widelec z diabłem

Technologia wydaje się prosta i oczywista, aż trudno uwierzyć w to, że wpadliśmy na nią tak późno. No ale widelca w Europie też zaczęliśmy używać dość późno, bo dopiero w XV wieku, gdy przekonaliśmy się, że nie ma on zbyt wiele wspólnego z diabłem. Zostawmy jednak kwestię widelca.

Samochody hybrydowe plug-in mają te przewagę nad zwykłymi autami, że w mieście, czyli tam, gdzie ich silniki spalinowe są najmocniej obciążone ciągłym ruszaniem, przyspieszaniem i pracą na wolnych obrotach w korkach, mogą wykorzystywać silnik elektryczny. Jeśli do tego dodamy możliwość korzystania z energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii ich funkcjonowanie staje się jeszcze bardziej ekologiczne.

Z kolei podczas jazdy na dłuższych dystansach, tam, gdzie z zasady auta palą mniej benzyny, nadal korzystamy z silnika spalinowego. I co zaskakujące, podczas takiej jednostajnej jazdy z wyższymi prędkościami, nasza hybryda plug-in potrafi się znowu podładować, by po powrocie do miasta znowu korzystać z silnika elektrycznego.

Skąd prąd?

Z elektrowni. Czyżby? Ponad 50 proc. Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Dach niemal każdego domu to miejsce na własna elektrownię słoneczną. Wystarczy montaż paneli fotowoltaicznych. Wtedy sami produkujemy prąd nie tylko na swoje potrzeby. To co wyprodukujemy, zużywamy i to kompletnie za darmo, a resztę sprzedajemy do sieci. Kompletnie bez opłat możemy wtedy korzystać z pralki, zmywarki, światła, klimatyzacji a na dodatek ładować auto.

Bycie eko to nie tylko zdrowe odżywanie, minimalizowanie używania plastiku i uprawianie sportu. To także troska o nasza planetę i zmniejszenie śladu jaki zostawiamy, żyjąc, funkcjonując i korzystając z jej zasobów. Dlaczego nie pomyśleć więc o bardziej ekologicznym samochodzie?

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Przygody ze Skodą z 4×4 w tle

Jesienno-zimowa pora to najlepszy moment, by docenić zalety napędu na cztery koła. Co istotne, ...

Lexus ES: Zamiana z konieczności

Na rynek wjeżdża nowa limuzyna Lexusa. Model ES zastępuje oferowanego do pory GSa. Lubiłem ...

Mniejszy ruch, mniej śmiertelnych wypadków. Polska w połowie stawki

Ograniczenia wprowadzone podczas pandemii spowodowały, że ruch na drogach znacznie się zmniejszył. Okazuje się, ...

Rabatowe wojny salonowe

Niewiele samochodów sprzedawanych jest według standardowych cenników. Zawsze są jakieś zniżki – można usłyszeć ...

Hyundai Tucson: Zmodernizowany i z nową ceną

Hyundai podał ceny zmodernizowanej wersji Tucsona. To najlepiej sprzedający się model koreańskiej marki w ...

Słupsk i Kobylnica otrzymają obwodnicę

W ramach programu budowy obwodnic, który ma na celu popraw bezpieczeństwa, zatwierdzono ich budowy ...