Prowadzisz działalność gospodarczą, ale nie stać cię na zakup wszystkich potrzebnych sprzętów? Możesz zdecydować się na odpłatne wypożyczenie sprzętu, czyli leasing. Jest on możliwy od pierwszego dnia działalności firmy i z powodzeniem zastąpi tradycyjny kredyt dla firm. Sprawdź jakie są wady i zalety leasingu oraz jak z niego skorzystać.

Jak działa leasing? Czy dotyczy tylko samochodów?

Na czym polega leasing? Leasing to forma najmu lub dzierżawy środków trwałych i nieruchomości. Oznacza to, że za odpowiednią opłatą możemy przez jakiś czas korzystać z potrzebnej nam rzeczy, na której zakup nas nie stać. Co można wziąć w leasing? Właściwie wszystko, co uznamy za potrzebne do prowadzenia naszej działalności gospodarczej, przy czym mogą to być rzeczy tak nowe, jak i używane. Dotąd na polskim rynku najczęściej spotykany jest leasing samochodowy. Obecnie przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na leasing komputerów; specjalistycznych maszyn; linii produkcyjnych; oprogramowania czy elementów wyposażenia biurowego.

Cywilnoprawna umowa leasingu zawierana jest między leasingodawcą (właścicielem wypożyczającym daną rzecz) a leasingobiorcą (użytkownikiem). Pod względem liczby osób biorących udział w transakcji wymienić można:

  • Leasing bezpośredni – występuje, gdy producent dóbr zawiera bezpośrednią umowę z użytkownikiem.
  • Leasing pośredni – ma miejsce gdy między producentem towaru a jego użytkownikiem występuje trzeci podmiot, czyli wyspecjalizowane przedsiębiorstwo leasingowe.

Jeśli wypłacalność leasingobiorcy budzi jakieś wątpliwości, konieczne może być poręczenie umowy leasingu.

Rodzaje leasingu – operacyjny, usługowy i zwrotny

Różnorodne potrzeby rynku wpłynęły na wytworzenie się kilku rodzajów leasingu. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy leasingu, warto wiedzieć jaki jego wariant będzie dla nas najkorzystniejszy. Wymienić tu można:

  • Leasing operacyjny (usługowy) – leasingodawca jest właścicielem przedmiotu przez cały okres trwania umowy i pobiera opłaty, które nie pokrywają wartości przedmiotu objętego w leasing. Przedmiotem umowy są środki trwałe, czyli takie, które nie zużywają się zbyt szybko i w przyszłości będą mogły służyć kolejnym leasingobiorcom (okres umowy jest musi być zatem krótszy niż przewidywany czas przydatności przedmiotu). W tym wypadku to leasingodawca musi odliczać podatek od środków trwałych, a koszty po stronie leasingobiorcy to raty leasingowe, opłata wstępna, wydatki związane z eksploatacją przedmiotu oraz ubezpieczenie. Po zakończeniu umowy przedmiot jest zwracany leasingodawcy, a opłaty leasingowe wchodzą w koszt uzyskania przychodów.
  • Leasing finansowy (kapitałowy) – leasingobiorca może nabyć prawo własności przedmiotu od początku podpisania umowy i spłacać ten zakup w ratach za cenę obowiązującą w chwili nabycia rzeczy. Umowa leasingu kapitałowego trwa około 5-7 lat, i jest to okres zbliżony do okresu zużycia rzeczy. Jeśli leasingobiorca nie nabył praw własności na początku umowy, może nieodpłatnie przejąć lub nabyć przedmiot już po wygaśnięciu umowy. Odstąpienie od umowy związane jest z koniecznością zapłacenia odszkodowania właścicielowi rzeczy. Na koszty po stronie leasingobiorcy składać się będą opłaty podatkowe, część odsetkowa raty leasingowej, wydatki związane z eksploatacją przedmiotu oraz ubezpieczenie.
  • Leasing zwrotny – stosowany jest głównie przez przedsiębiorstwa, które potrzebują jednorazowego zastrzyku gotówki. Polega on na tym, że firma przekazuje posiadane środki trwałe firmie leasingowej, by następnie wziąć te środki w leasing.
  • Leasing konsumencki (prywatny) to odpowiednik standardowego leasingu skierowany do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W przypadku tego produktu, leasingodawcą jest osoba/firma prywatna. Wśród zalet rozwiązania można wymienić dostępność, brak opłaty wstępnej i minimum formalności.

Jak wziąć auto w leasing krok po kroku?

O ile posiadamy wystarczającą wiarygodność finansową, wzięcie samochodu w leasing będzie wyjątkowo proste. Wymaga to przejścia zaledwie kilku kroków:

  • Wybierz samochód, który będzie odpowiadał potrzebom twojej firmy (pamiętaj, że wiele firm niechętnie zgadza się na leasing aut używanych).
  • Przeanalizuj oferty firm leasingowych, które są dostępne na rynku.
  • Ustal szczegóły umowy i dostarcz niezbędne dokumenty (NIP, REGON, EDG lub KRS, dwa dokumenty tożsamości osób reprezentujących firmę, wniosek leasingowy).
  • Podpisz umowę i dokonaj opłaty wstępnej.
  • Zarejestruj i odbierz auto.

Główne opłaty leasingowe to: opłata początkowa, opłata za opracowanie wniosku leasingowego, miesięczna rata leasingowa, koszt wykupu pojazdu oraz składka ubezpieczeniowa OC/AC.

Zdolność leasingowa a zdolność kredytowa

Na rynku znaleźć można wiele instytucji, które zajmują się leasingiem. Zazwyczaj wypożyczają one sprzęty, które cechuje duży płynny rynek oraz niska utrata wartości w czasie. Oczywiście znaleźć można także firmy, oferujące sprzęt specjalistyczny. W przypadku wartościowych przedmiotów od klienta wymagana jest wysoka zdolność leasingowa czyli wypłacalność firmy. Jej ocena jest podobna jak w przypadku badania zdolności kredytowej.

Główny wpływ na nią mają:

  • obroty firmy – wartość przedmiotu leasingu nie przekracza zazwyczaj 50-60 proc. obrotów,
  • zysk firmy – musi być wyższy niż roczny koszt rat leasingu,
  • majątek firmy,
  • okres działalności firmy
  • zadłużenie firmy i jej stałe zobowiązania finansowe,
  • negatywne wpisy do BIK i baz dłużników.

Samochód w leasing – zalety i wady rozwiązania

Zalety leasingu:

  • szansa na usprawnienie działalności przedsiębiorstwa, pomimo ograniczonych funduszy,
  • niska zdolność kredytowa nie wyklucza skorzystania z leasingu,
  • leasing nie obniża dodatkowo zdolności kredytowej przedsiębiorstwa,
  • opóźnienie w spłacie rat nie musi skutkować negatywnym wpisem w bazach,
  • krótszy proces weryfikacji wnioskodawców i elastyczne warunki umowy,
  • raty leasingu operacyjnego wliczane są koszt uzyskania przychodu więc płacimy niższe podatki,
  • suma aktywów nie ulega zmianie przy jednoczesnym wzroście zysku.

Wady leasingu:

  • nie można wypowiedzieć umowy przed czasem,
  • raty leasingowe musimy spłacać nawet jeśli utracimy przedmiot leasingu,
  • firmy oferują często wyłącznie leasing nowego sprzętu,
  • do końca umowy sprzęt nie jest naszą własnością, więc w przypadku upadłości firmy leasingowej może zostać przejęty przez wierzycieli,
  • może być konieczny wkład własny,
  • leasing traktowany jako usługa jest obciążona podatkiem VAT, który jest płatny z góry.

Pożyczka leasingowa czy pożyczka na samochód?

Prowadzenie działalności gospodarczej często wymaga zakupu pojazdów dostawczych czy firmowych aut dla pracowników. Jak to sfinansować? Jeśli nie chcemy decydować się na tradycyjny leasing, rozwiązaniem może być kredyt samochodowy w banku lub pozabankowa pożyczka pod zastaw i na zakup samochodu, jak ta dostępna za pośrednictwem https://autokapital.pl/. Mniej znanym sposobem zdobycia gotówki jest pożyczka leasingowa, udzielana przez firmy leasingowe na okres od 6 miesięcy do 7 lat, zależnie od leasingodawcy.

Pożyczka leasingowa może być zaciągnięta wyłącznie na zakup wybranego środka trwałego (np. samochodu), którego właścicielem automatycznie staje się pożyczkobiorca. Dodatkową zaletą jest fakt, że pożyczka może być wpisana w koszt prowadzenia działalności gospodarczej i nie musi być objęta podatkiem od towarów i usług. Jest zatem opłacalna przy nabywaniu aut używanych od sprzedawców indywidualnych. Kwota o jaką możemy się ubiegać uzależniona jest od zdolności kredytowej oraz wartości aktywa finansowego, będącego zabezpieczeniem spłaty. Zabezpieczeniem może być: cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej, weksel z deklaracją wekslową, cesja z dotacji UE lub zastaw rejestrowy na finansowanym środku trwałym. Od pożyczkobiorcy może być też wymagany wkład własny. W przypadku pozabankowej pożyczki na samochód głównym warunkiem przyznania jest nasza zdolność kredytowa, dzięki czemu wnioskowanie o pieniądze jest wyjątkowo szybkie.

Materiał Partnera