Do końca 2016 roku Toyota sprzedała wszystkie posiadane akcje amerykańskiego pioniera samochodów elektrycznych. Powodem zbycia akcji jest rozwiązanie współpracy obu firm w dziedzinie wspólnego konstruowania nowego samochodu elektrycznego – informuje agencja Reutera.

Japoński koncern posiadał około 3 proc. pakiet udziałów Tesli. Udziały warte były ok. 50 mln dolarów. Toyota stała się ich właścicielem w 2010 r. kiedy to japoński koncern sprzedał Tesli swoją zamkniętą fabrykę w Kalifornii za 42 mln dolarów.

Rzecznik prasowy Toyoty Ryo Sakai poinformował, że firma sprzedała wszystkie pozostające w jej posiadaniu udziały w Tesli (1,43 proc.) pod koniec 2016 r. Część akcji została sprzedana już w 2014 roku. Ryo Sakkai powiedział, że współpraca obu firm „zakończyła się już jakiś czas temu” i dlatego koncern zdecydował się pozbyć reszty akcji. Nie wiadomo czy Toyocie udało się na tej transakcji zarobić.

Oba koncerny współpracowały przy produkcji Toyoty RAV4 z napędem elektrycznym. Udało się sprzedać jednak tylko 2,5 tys. modeli przez 3 lata. Wszystkie w Kanadzie.