Koenigsegg Jesko Absolut: Pretendent do tytułu najszybszego auta na świecie

Już w 2019 roku Koenigsegg zapowiedział, że jego nowy model Jesko będzie w stanie przekroczyć barierę 500 km/h. Teraz obietnice są jeszcze większe.

Publikacja: 11.03.2020 10:34

Koenigsegg Jesko Absolut: Pretendent do tytułu najszybszego auta na świecie

Foto: moto.rp.pl

Salon w Genewie miał należeć Koenigsegga. Szwedzi zawstydzili by Bugatti, które praktycznie nie przygotowało nic nowego. Oprócz nowego czteromiejscowego modelu Gemera Koenigsegg chciał pokazać światu Jesko Absolut – najszybszego Koenigsegga wszech czasów. Jak podkreślają Szwedzi, w przyszłości nie będzie szybszego modelu tej marki.

""

Czteromiejscowy Koenigsegg Gemera.

moto.rp.pl

""

Koenigsegg Gemera.

moto.rp.pl

""

Koenigsegg Gemera.

moto.rp.pl

Modle Absolut (tak, mi też ta nazwa jednonzacznie się kojarzy z alkoholem) ma ten sam silnik, który używany jest do napędu w standardowym Jesko. To pięciolitrowy V8 x biturbo, który pod wpływem paliwa E85 mobilizuje 1195 kW/1625 KM i moment obrotowy do 1500 Nm. W przypadku zwykłej benzyny jednostka napędowa ma moc 955 kW/1298 KM. Moc przekazywana jest na tylną oś za pośrednictwem automatycznej, dziewięciobiegowej skrzyni biegów.

CZYTAJ TAKŻE: Top 10 | Aktualna lista najszybszych samochodów na świecie

""

Koenigsegg Jesko Absolut.

moto.rp.pl

Do tej pory Koenigsegg ogłosił teoretyczną prędkość maksymalną dla modelu Jesko zaprezentowanego w 2019 roku, która ma wynieść około 500 km/h. Jesko Absolut powinien być szybszy dzięki ulepszonej aerodynamice i wyższej sile docisku. Szwedzi podają współczynnik oporu powietrza równy cw 0,278. Jak szybko może pojechać Absolut pozostaje pytaniem teoretycznym. Christian von Koenigsegg powiedział amerykańskiemu magazynowi „Road and Track” o komputerowych analizach, które wykazały, że zoptymalizowany aerodynamicznie wariant osiąga prędkość maksymalną 531 km/h. Problem w tym, że nie ma odpowiedniej trasy na świecie do podjęcia tak szybkiego i rekordowego przejazdu.

""

moto.rp.pl

Nawiasem mówiąc, najszybszym obecnie samochodem na świecie jest Bugatti Chiron 300+, który w 2019 r. osiągnął oficjalną prędkość 490,48 km/h. Kolejny chętny do pobicia bariery 500 km/h to SSC North America Tuatara. Póki co tak czy siak Bugatti pozostaje króle prędkości.

CZYTAJ TAKŻE: Koenigsegg Jesko: 125 egzemplarzy za 12,8 mln zł sztuka sprzedanych na pniu

""

moto.rp.pl

""

moto.rp.pl

""

moto.rp.pl

""

moto.rp.pl

""

moto.rp.pl

Parking
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Parking
Opel Roks-e: Tylko do miasta
Parking
Nowa Kia Sportage zaprojektowana specjalnie dla Europy
Parking
Lexus RX 450h: Suma dobrych cech
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Parking
Chińska droga do taniej elektromobilności