Pagani, włoski producent sportowych samochodów, obchodzi 20-lecie Zondy. W 2024 roku ma pojawić się model z napędem elektrycznym. Jednak klienci nie wykazują zainteresowania tym pomysłem.

Pagani to supersportowe samochody z najwyższej półki. Ich modele napędzane są silnikami V12 produkcji AMG. Podczas Salonu Samochodowego w Genewie Pagani obchodził rocznicę 20-lecia modelu Zonda. AMG właśnie pożegnało się z silnikiem V12, ale wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości w kwestii napędu w Pagani nic się nie zmieni. Dwunastocylindrowa jednostka znajdzie się również w kolejnym modelu. Jednak w którymś momencie AMG jako dostawca silników dla Pagani skończy je produkować, więc Włosi rozglądają się za alternatywami. W rozmowie z brytyjskim magazynem TopGear szef firmy, Horacio Pagani przyznał, że pracuje nad elektrycznym sportowym modelem, który powinien pojawić się w 2024 roku.

Pagani Zonda Cinque.
Pagani-Zonda_F.

Jednak, jak się okazuje, stali klienci Pagani nie oczekują od tej marki elektrycznego modelu. Są sceptyczni wobec tej koncepcji. Z kolei Horacio Pagani jest przekonany o sukcesie takiej wersji napędowej. Nie teraz, a w niedalekiej przyszłości. Wielkim wyzwaniem może więc okazać się przekonanie klientów do nowej koncepcji napędu. Pagani póki co nie ma partnera dla elektrycznego układu napędowego. Wszystkie prace nad elektrycznymi prototypami firma wykonuje samodzielne. Wydajność akumulatorów podobno nie stanowi problemu, o wiele większym kłopotem jest utrzymanie niskiej masy własnej auta.

Pagani Huayra.

Obecnie produkowanym (od 2011 roku) modelem jest Huayra dostępna w wersji coupe i roadster. Jej następca pojawi się w 2021 roku. Będzie wyposażony w jednostkę V12 Mercedesa-AMG. Tym razem nawet z podwójnym turbodoładowaniem. Później przyjdzie czas na model elektryczny.

ZOBACZ TAKŻE: Pagani Zonda HP Barchetta: Najdroższy samochód na świecie

Silnik V12 od AMG zamontowany w Pagani Huayra.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Opel Zafira Life: Numer czwarty

Nowy model Opla o nazwie Zafira Life będzie konkurentem Volkswagena T6. Dostępny w trzech ...

Ekologia pomoże autokomisom

W 2020 r. znacznie wzrośnie sprzedaż używanych samochodów. Będzie to efekt wprowadzenia zaostrzonych norm emisji ...

Nowe normy spalin mogą doprowadzić do zapaści branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna jednym głosem przeciwko drastycznym limitom emisji CO2. Spadek wartości produkcji z 20 ...

Przyszłość Lexusa: elektryfikacja, nowy design

Nowa stylistyka, pierwsze elektryczne auto i silniki w piastach kół. Lexus szykuje rewolucję. Kilka ...

Topowy SUV Volkswagena i Audi dostępne będą w wersji hybrydowej plug-in

Do gamy modeli Volkswagena Touarega oraz Audi Q8 dołącza hybryda typu plug-in. Napęd będzie ...

Producenci nie kwestionują grzywien za CO2, ale chcą pomocy

Europejscy producenci pojazdów nie będą podważać grzywien za niedotrzymywanie po 2020 r. unijnych norm ...