Według ministra Klimatu i Środowiska jednym z istotniejszych punktów przy promocji elektromobilności jest infrastruktura. Z tego względu do Komisji Europejskiej złożono notyfikację dotycząca rozwoju sektora elektromobilnlości. Jeżeli zaakceptowane zostaną działania w tym zakresie, to już jesienią uruchomione zostanie wsparcie w wysokości 800 mln zł. Kurtyka w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) przypomniał, że w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) wpisano dwa kierunki rozwoju elektromobilności – wskazał minister podaje Money.pl. „Pierwsze działanie z budżetem ponad 1,1 mld euro przewiduje wsparcie projektów gospodarki nisko- i zeroemisyjnej dotyczących przemysłu, mobilności lub energii, służących rozwojowi i upowszechnianiu technologii oraz poprawie jakości środowiska naturalnego (red.)” – powiedział Minister Klimatu i Środowiska.

CZYTAJ TAKŻE: Plany elektromobilności Ameryki

Unijne pieniądze mają w pierwsze kolejności zostać przeznaczone na rozwój sektora paliw zeroemisyjnych. Jednak główne zmiany będzie można zobaczyć na ulicach miast. Znaczący budżet – 1,1 mld euro – ma zostać posłużyć wymianie floty autobusowej, na nowocześniejszą, zeroemisyjną. Z wyliczeń ministra wynika, że proces wymiany obejmie nawet 1580 starych pojazdów. „Ze względu na dostępność infrastruktury w miastach mogą być to całkowicie zeroemisyjne, elektryczne autobusy, zaś na terenach podmiejskich niskoemisyjne” – poddaje Kurtyka. „Przewidujemy różne rodzaje technologii zasilania autobusów zeroemisyjnych, niskoemisyjnych jak elektryczne na baterie, hybrydy klasyczne i plug-in, wodorowe, oraz na gaz: w tym LNG, LPG, CNG oraz spełniające normę EURO VI – informuje.

mat. prasowe

mat. prasowe

moto.rp.pl

Minister Kurtyka w wywiadzie zapowiedział, że złożona została notyfikacja do KE w zakresie wsparcia budowy stacji ładowania pojazdów. Jeżeli KE da zielone światło to możliwe będzie uruchomienie budżetu w wysokości 800 mln zł. Ma on być przeznaczony na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Będą mogli z tego skorzystać m.in. przedsiębiorcy, samorządy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.