PAP/EPA

Producent kultowych jednośladów z Milwaukee przygotowuje ofertę na włoską Ducati za 1,5 mld euro, a nie jest jedynym chętnym.

Włoskiego producenta motocykli należącego do Audi sprzedaje grupa Volkswagena bo prezes Matthias Müller chce pozbyć się aktywów niestrategicznych, a wśród chętnych są indyjska Bajaj Auto i kilka funduszy inwestycyjnych. Indyjskie Hero Moto i TVS Motor wycofały się z racji potencjalnej wysokiej ceny tej transakcji, BMW, Honda i Suzuki postanowiły nie wchodzić w to.

Firma założona w 1926 r. w Bolonii jako producent lamp próżniowych i komponentów radiowych trafiła w 2012 r. do Audi, są nią zainteresowane fundusze KKR, Bain Capital i Permira pracujące nad swymi ofertami. Związki zawodowe w Volkswagenie są z kolei przeciwne sprzedaży. — Ducati to klejnot, jej sprzedaż nie zyska aprobaty przedstawicieli pracowników zasiadających w radzie nadzorczej. A Harley-Davidson jest o całe lata świetlne oddalony od Ducati pod względem technologii — stwierdził rzecznik rady pracowniczej w VW.

Volskwagen podał, że rozważa ewentualną cesję włoskiej firmy w ramach restrukturyzacji swego portfela produktów po skandalu Dieselgate.

Amerykanie z Milwaukee zatrudnili bank Goldman Sachs do zbadania sprawy, wstępnych ofert należy spodziewać się w lipcu — podała jedna z osób. Umowa z Harleyem połączyłaby producenta turystycznych motocykli w rodzaju Electra Glide, będących symbolem w Ameryce z czołowym europejskim producentem, którego wyczynowe jednoślady odnosiły wiele sukcesów w wyścigach. Jego Superbike zdobywały mistrzostwa 14 razy, najbardziej znanymi sportowcami byli Carl Fogarty i Troy Bayliss.

Na Harleya przypada połowa amerykańskiego rynku dużych jednośladów, ale w ostatnich latach popyt na nie maleje, bo starzeje się pokolenie szczytu demograficznego, a pojawili się konkurenci Polaris Industries i Honda oferujący swe motocykle taniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Carlos Ghosn: Wzlot i upadek chciwego moto-guru

Do niedawna był jednym z dwóch liderów światowej motoryzacji. Po śmierci prezesa Fiat Chrysler ...

Hulajnogi i auta będą jak Netflix. W abonamencie

Operatorzy współdzielonych pojazdów wprowadzają nowy, tzw. subskrypcyjny model wynajmu. Za stałą miesięczną opłatę już ...

Wielka Brytania bez samochodów spalinowych po 2040 r.

Władze brytyjskie zakażą sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi po 2040 r. ...

Tesla: autopilot nie spowodował wypadku

To nie autopilot Tesli był winien śmiertelnego wypadku na drodze w USA - wynika ...

Ford stworzony przez graczy i fanów powstanie w skali 1:1

Tak wygląda projekt Forda stworzony wspólnie z jego e-sportowym zespołem - Team Fordzilla. Model ...

Hyundai i10: W poszukiwaniu młodszego klienta

Koreańczycy prezentują nową generację swojego najmniejszego modelu i10. Miejskie auto zostanie pokazane na salonie ...