Bloomberg

BMW i Great Wall Motor podpisały list intencyjny o wspólnej produkcji elektrycznych wersji Mini w Chinach.

Jeśli rozmowy obu firm zakończą się powodzeniem, to Great Wall stanie się pierwszym zagranicznym partnerem grupy z Monachium i dojdzie do powstania pierwszej poza Europą montowni Mini. „Następnymi krokami będzie uzgadnianie szczegółów możliwej spółki j. v., porozumienia o współpracy i wyjaśnienie takich aspektów, jak lokalizacja miejsca produkcji i konkretne inwestycje” — ogłosiła BMW.

Great Wall stwierdziła odrębnie, że spółka z Niemcami znacznie podwyższy poziom jej technologii i marki premium, lepiej odpowie na potrzeby konsumentów i pozwoli bardziej wejść na rynek pojazdów na nową energię w kraju i zagranicą.

Według analityków z Bernsteina, chińskie elektryczne Mini będą produkowane na nowej płycie podłogowej zaprojektowanej przez spółkę, a nie na tej samej, na której będą powstawać elektryczne Mini w brytyjskim zakładzie BMW w Oksfordzie od 2019 r. Chińska spółka może zacząć produkcję e-Mini w 2021 albo 2022 r., także modeli pod własną marką.

Analityków zdziwiło, że BMW zgodziła się na mniejszościowy udział w tym przedsięwzięciu, poniżej 50 proc., jakie ma w istniejącej spółce z Brilliance, bo taki układ dałby Great Wall prawa do własności intelektualnej wszystkich opracowań obu partnerów. Żadna z firm nie chciała wypowiadać się o szczegółach planowanej spółki twierdząc, że trzeba je najpierw ustalić.

BMW poinformowała, że będzie nadal rozwijać wspólną działalność z Brilliance, nie ma planów tworzenia dodatkowej sieci sprzedaży w Chinach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od 1 października bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Co zrobić podczas stłuczki?

1 października wchodzi w życie przepis znoszący obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ...

Suzuki Jimny w wersji 5-drzwiowej może trafić do polskiej oferty

Według doniesień indyjskich mediów Suzuki chce zbudować Jimny'ego z dodatkową parą drzwi. Produkcja pięciodrzwiowego ...

BMW M5. Limuzyna naznaczona sportem

To najszybsza limuzyna serii 5 w historii. Osiągami zagina czasoprzestrzeń, a luksusowe wnętrze dopasowuje ...

Już niedługo prawo jazdy zostawimy w domu

Rozpoczęły się prace parlamentarne nad projektem o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ...

Kolejne kłopoty Nissana. Japończycy muszą oszczędzać

Nissan planuje kolejną restrukturyzację. Jej celem jest obniżenie kosztów po spadku sprzedaży. Japończycy chcą ...

Wyraźne odbicie w sprzedaży aut we wrześniu

W Polsce po 20 dniach września zarejestrowano prawie 21 tys. samochodów osobowych oraz nieco ...