W środę polski rząd podpisał z Daimlerem umowę określającą wartość wsparcia publicznego dla fabryki silników samochodowych, jaka powstać ma w dolnośląskim Jaworze – poinformowała „Rz” osoba, chcąca zachować anonimowość, reprezentująca niemieckiego giganta w negocjacjach. Dotacja, płacona w ratach, wyniesie ok. 19 mln euro, czyli pokrywa się z kwotą deklarowaną wcześniej przez źródła rządowe. Szczegóły porozumienia zostaną umieszczone na stronie Ministerstwa Rozwoju w najbliższych dniach. Budowa zakładu rozpocznie się w przyszłym roku.

– Silnik Mercedesa made in Poland – trudno wyobrazić sobie lepszy przykład rozwoju zaawansowanych technologii w kontekście planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. To na pewno będzie perła współpracy polsko-niemieckiej – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja Daimlera w Jaworze zakłada wybudowanie do 2020 roku fabryki silników benzynowych i Diesla. Inwestycja będzie unikatowa w skali europejskiej. Zakład będzie produkował wysoko innowacyjne czterocylindrowe silniki spełniające obecne, a także przewidywane w przyszłości normy emisyjne. Daimler w pierwszym etapie zainwestuje co najmniej 500 mln euro oraz utworzy kilkaset miejsc pracy.

Spółka planuje podjęcie współpracy z jednostkami naukowymi w zakresie realizacji praktyk i staży studenckich. Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów samorządów to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł w okresie jej utrzymania.