Mercedes podwyższy płace na Węgrzech

Mercedes-Benz z grupy Daimlera zawarł ze związkami zawodowymi na Węgrzech umowę o podwyżce podstawowych zarobków po 10 proc. w ciągu 2 lat.

Publikacja: 13.12.2016 17:35

Mercedes podwyższy płace na Węgrzech

Foto: Bloomberg

Do porozumienia doszło po miesiącach negocjacji w zakładzie w Kecskemet w środkowej części kraju, zbudowanym za miliard euro, zatrudniającym ok. 4 tys. ludzi. Największa organizacja związkowa, Vasas, żądała podwyżki o 15 proc., w końcu listopada zorganizowała 2-godzinną przerwę w produkcji, która opóźniła wypuszczenie 50 samochodów.

Produkcja i eksport samochodów przez firmy zagraniczne jest podstawowym czynnikiem wzrostu gospodarki Węgier, gdzie płace wykwalifikowanych pracowników są znacznie poniżej zachodnio-europejskich. Na sektor motoryzacji przypadała w 2015 r. ponad jedna czwarta łącznej produkcji przemysłowej tego kraju.

W lipcu Daimler ogłosił o budowie na Węgrzech nowego zakładu aut Mercedesa, zainwestuje następny miliard euro do 2020 r. i zatrudni dodatkowe 2500 ludzi.

Mercedes produkujący tam modele klasy B, CLA i CLA Shooting Brake podniesie wszystkim pracownikom zarobki o 10 proc. od kwietnia i o następne 10 proc. od kwietnia 2018. Dwuletnie porozumienie jest pierwszą umową o układzie zbiorowym pracy zawartą przez dużego pracodawcę w sektorze prywatnym od czasu dojścia w listopadzie przez rząd premiera Viktora Orbana z pracodawcami o dużych podwyżkach płacy minimalnej.

Orban ustalił z pracodawcami, że ta płaca wzrośnie o 15 proc. w 2017 r. i o dalsze 8 proc. w 2018 r., natomiast podatek od wynagrodzeń zostanie obniżony na 2 lata o 7 pkt proc. Podatek od firm ulegnie obniżeniu w 2017 r. do 9 proc. z 19 niezależnie od wielkości ich przychodów.

Średnie zarobki brutto od stycznia do września wzrosły o 6,7 proc. do 257 900 forintów (871 euro) miesięcznie – wynika z danych oficjalnych.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana