Od końca 2015 r. obowiązuje zakaz sprzedaży samochodów z takim napędem produkowanych przez VW. Niemcy negocjują z władzami amerykańskimi, ale już dzisiaj wiadomo, że nie dostaną zgody na wznowienie sprzedaży wcześniej niż w przyszłym roku.

Rzeczniczka VW, Jeannine Ginivan, oświadczyła w komunikacie, że grupa nadal zastanawia się nad celowością oferowania silników wysokoprężnych na rynku amerykańskim. Jej zdaniem, „diesle będą kontynuowane tam, gdzie ma to sens rynkowy, ale pojawiają się nowe koncepcje układów napędu, czyste silniki elektryczne i cała gama modeli hybrydowych zwłaszcza przy zaostrzających się przepisach”. Dodała, że grupa nie „spodziewa się powrotu diesli do USA w takim samym zakresie”.

W ubiegłym roku Volkswagen zrezygnował z ubiegania się o zgodę na sprzedaż nowych samochodów VW, Porsche i Audi z silnikami Diesla.

Według publikacji w „WSJ”, szef przedstawicielstwa VW na Amerykę Płn., Hinrich Woebchen stwierdził, że VW może podjąć decyzję o zaprzestaniu w ogóle sprzedaży diesli w Stanach.

W ostatniej dekadzie Niemcy sprzedali tam 475 tys. samochodów z silnikami 2-litrowymi i 85 tys. z silnikami 3-litrowymi.