Pożar z powodu poduszki Takaty

Poduszka podwietrzna Takaty zainstalowana w nissanie otworzyła się podczas lekkiego zderzenia ze zbyt dużą siłą, wywołując pożar – pierwszy w Japonii w aucie tej firmy.

Publikacja: 08.07.2015 17:03

Pożar z powodu poduszki Takaty

Foto: Bloomberg

Nissan i kilka innych firm samochodowych objęło akcją serwisową miliony pojazdów na świecie z powodu wadliwiej konstrukcji generatorów gazu produkcji firmy Takata, które eksplodują i rażą odłamkami niczym szrapnele. Organy bezpieczeństwa transportu drogowego nie potrafią dotychczas ustalić przyczyn tych eksplozji, ale uznają, że spowodowały 8 ofiar śmiertelnych.

Najnowszy przypadek dotyczy poduszki po stronie pasażera w sportowo-użytkowym x-trail wyprodukowanym w sierpniu 2001 r. i objętym akcją naprawczą  w kwietniu 2013 r. – poinformował rzecznik Nissana.

Auto tylko z kierowcą zostało uderzone z jego strony, poduszka po stronie pasażera eksplodowała, wybijając szybę po stronie pasażera. Gorące odłamki powbijały się w deskę rozdzielczą wywołując pożar. Kierujący pojazdem doznał lekkiego oparzenia lewego policzka, choć nie wiadomo na pewno, czy z powodu eksplodującego generatora gazu.

Takata wyjaśniła, że generator został wyprodukowany w jej amerykańskiej fabryce w Moses Lake, w stanie Waszyngton. Według rzeczniczki, producent otrzymał raport od Nissana o tym wypadku i bada go.

To pierwsze nienormalne zachowanie się poduszki Takaty w samochodzie Nissana w Japonii i piąte u wszystkich firm samochodowych. Do podobnych 9 incydentów w pojazdach Nissana doszło w Stanach.

Nissan objął akcją serwisową 4,4 mln aut z poduszkami Takaty, w tym 813 tys. w Japonii, a dotąd wymienił wadliwe elementy w 85 proc. Właściciel x-trail nie otrzymał informacji o konieczności ponownego zgłoszenia się do serwisu.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana