Niemcy inwestują w Złotoryi w produkcję obić siedzeń samochodowych

Nawet 220 milionów złotych może zainwestować działająca w branży motoryzacyjnej firma Borgers Polska na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Publikacja: 31.12.2015 18:00

Niemcy inwestują w Złotoryi w produkcję obić siedzeń samochodowych

Foto: spółka

Firma uzyskała właśnie zezwolenie na budowę zakładu produkcyjnego w Złotoryi. Przy produkcji obić siedzeń samochodowych, podsufitek oraz elementów tłumiących będzie początkowo pracować 150 osób. W kolejnym etapie zatrudnienie ma się zwiększyć do nawet 600 pracowników.

Firma Borgers to przedsiębiorstwo, które od 150 lat zajmuje się produkcją wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego. Główna siedziba firmy mieści się w niemieckim Bocholt. Zakład firmy w Złotoryi powstanie na działce o powierzchni ponad 10 hektarów. Prace budowlane mają ruszyć wiosną 2016 roku. Pierwsza hala będzie mieć powierzchnię ponad 15 tys. metrów kwadratowych.

– Pozyskanie nowego inwestora to efekt ponad półrocznej pracy m.in. Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, władz Złotoryi, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes LSSE. Jego zdaniem, inwestycja może stać się ważnym impulsem rozwoju gospodarczego tej części Dolnego Śląska.

Podstrefa Złotoryja była w mijającym roku najczęściej wybieranym przez inwestorów miejscem do inwestowania w LSSE. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w podstrefie, prócz Borgersa, otrzymały firmy Bisek-Asfalt – producent mas bitumicznych oraz Schneider Pojemniki Transportowe – wytwarzający specjalistyczne pojemniki i kosze przeznaczone do transportu i magazynowania gotowych produktów. Dzięki inwestycji wszystkich trzech firm w podstrefie powstanie w najbliższym czasie co najmniej 245 nowych miejsc pracy, a planowana wartość inwestycji sięga 180 milionów złotych.

Rejon Złotoryi od lat uznawany jest za zagrożony szczególnie wysokim bezrobociem. Stopa bezrobocia w powiecie zbliża się do 25 proc. w porównaniu do 10,6% w województwie dolnośląskim. Działalność legnickiej strefy dla przyciągnięcia nowych inwestycji ma w tej sytuacji szczególnie duże znaczenie.

– Nasze atuty to bliskość autostrady A4 i granicy z Czechami. Ponadto dobrze skomunikowane i przygotowane pod inwestycje działki, a także przyjazny inwestorom samorząd – zachęca Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi. W planach jest powiększenie strefy o kolejne 20 hektarów.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne