To o 14 proc. (prawie 66,7 tys. sztuk) więcej niż w roku 2016. Rekordowy okazał się grudzień. Był trzydziestym trzecim z rzędu miesiącem nieprzerwanego wzrostu ze sprzedażą prawie 51,2 tys. aut.
W grupie samochodów osobowych zarejestrowano w grudniu 45.9 tys. sztuk. Top o 4,9 proc. więcej niż w tym, samym miesiącu rok wcześniej i 11,3 proc. więcej niż w listopadzie. W całym 2017 roku sprzedaż samochodów osobowych sięgnęła poziomu 483,2 tys. sztuk, co jest wynikiem lepszym od ubiegłorocznego o 16,1 proc., czyli prawie 67 tys. aut.
Wyniki poprawiły wszystkie marki z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych na polskim rynku. Najwyższy wzrost w grupie liderów odnotowała Toyota: rejestracje tej japońskiej marki podskoczyły w ujęciu rocznym o jedną czwartą. W segmencie marek premium mocnymi wzrostami mogą pochwalić się Mercedes (o 32,5 proc.), BMW 925,2 proc.) i Audi (20,8 proc.).
Najbardziej popularną marka okazała się Skoda, która sprzedała prawie 61,8 tys. aut. Najpopularniejszymi modelami były Skoda Fabia i Octavia, a następnie Opel Astra, Volkswagen Golf i Toyota Yaris.
Największe zakupy robiły w ubiegłym roku firmy. Ich udział w całkowitej sprzedaży sięgnął w grudniu 71,2 proc., a w całym roku 69,6 proc. Samar zwraca jednak uwagę na duży poziom reeksportu. Tylko w grudniu sięgnął 11 proc. wszystkich opuszczających salony aut osobowych. W porównaniu z końcem ub. roku reeksport zwiększył się o 37,4 proc. Tendencja wzrostowa może się jeszcze zwiększyć, gdyż część firm zajmujących się tego rodzaju działalnością notowana jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w grupie klientów indywidualnych (tak jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i spółek cywilnych). To zaś powoduje, że dane dotyczące wywozu aut za granicę pojawiają się w statystykach z opóźnieniem.