Firmy coraz chętniej korzystają z leasingu i uważają to rozwiązanie za bezpieczniejsze od kredytu. Udział leasingu w finansowaniu aut firmowych sięgnął 66 proc. i jest to odsetek o 8,5 punktu procentowego wyższy niż na koniec 2014 roku.
W trzech pierwszych kwartałach tego roku rejestracje firmowe (na regon) nowych aut osobowych zwiększyły się o 16,9 proc., do 165,8 tys. W tym samym okresie firmy wyleasingowały 109,4 tys. aut osobowych, o 27,5 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego przygotowanych na podstawie statystyk Centralnej Ewidencji Pojazdów MSW rośnie znaczenie klientów instytucjonalnych. W grupie przedsiębiorstw zajmujących się leasingiem/CFM/RC dynamika wzrostu zdecydowanie przewyższała (+26,6 proc.) odnotowaną ogółem dla całego rynku samochodów osobowych.
Za 1 proc. tanio, ale kosztownie
Chętnie wykorzystywany jest leasing z jednoprocentową wartością końcową i wykupem leasingowanego samochodu. Jednak coraz większą popularnością cieszy się leasing z wysoką wartością rezydualną. – Przedsiębiorca nie spłaca 100 proc. kapitału, raty leasingowe są niższe, a tym samym bardziej dostępne z uwagi na koszty. Po drugie w takim przypadku zazwyczaj nie dochodzi do sprzedaży przedmiotu leasingu korzystającemu, zatem ryzyko sprzedaży przedmiotu po okresie leasingu przejmuje na siebie finansujący, a korzystający może zawrzeć kolejną umowę na nowy przedmiot – wylicza zalety dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski.
Wykupienie na koniec leasingu przez firmę pojazdu za 1 proc. wartości z punktu widzenia finansowego ma kilka niedogodności. Auta nie można amortyzować, natomiast sprzedaż za cenę rynkową rodzi konieczność odprowadzenia podatku od zysku. Zatem niezależnie od podjętej decyzji firma dopłaci do samochodu w postaci wyższych podatków, a prawdopodobnie także wyższych kosztów utrzymania starzejącego się pojazdu.
Kolejną korzyścią z leasingu z dużą wartością odkupu jest oszczędność w podatku VAT w porównaniu z transakcją zakupu za własne pieniądze lub w kredycie. Korzystając z leasingu z dużą wartością odkupu, będzie mógł odliczyć cały VAT, a nie tylko połowę.