Właściciele autoryzowanych salonów VW otrzymają w ciągu 18 miesięcy średnio po 1,85 mln dolarów zgodnie z warunkami ugody ogłoszonej po raz pierwszy w sierpniu.

Odrębnie resort sprawiedliwości, Federalna Komisja Handlu i prawnicy właścicieli 475 tys. samochodów z dieslami złożyli w sądzie dokumentację zwracając się do sędziego federalnego o ostateczne zatwierdzenie na rozprawie 18 października ofert odkupowania tych pojazdów przez producenta i proponowanych procedur naprawy.

Dokument przygotowany przez prawników pod adresem dealerów proponuje, by zabronić im sprzedaży w Stanach pojazdów z dieslami z lat modelowych 2016 i 2017. Niemieckiej grupie nie wolno tego robić od końca 2015 r., we wrześniu wspomniana o możliwości rezygnacji ze sprzedaży aut z takim napędem w USA.

W ramach porozumienia z dealerami VW będzie nadal oferować im finansowe zachęty, skupować pojazdy z dieslami, których nie mogą sprzedać i zawiesi im na 2 lata konieczne inwestycje w usprawnienie działalności salonów, których wcześniej domagał się. Sędzia federalny musi zatwierdzić te propozycje.