ACEA: czerwiec najlepszy w Europie od ponad 5 lat

Sprzedaż nowych samochodów osobowych w Europie wzrosła najbardziej od 5 lat dzięki niskim stopom procentowym i malejącemu bezrobociu

Publikacja: 18.07.2015 09:49

ACEA: czerwiec najlepszy w Europie od ponad 5 lat

Foto: Bloomberg

Rejestracje pojazdów w krajach Unii (bez Malty) i Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA wzrosła o 14,8 proc. r/r. do 1 364 009 sztuk, a w samej Unii o 14,6 proc. — podała organizacja producentów ACEA i podkreśliła, że był to największy wzrost od grudnia 2009 r., a tendencja wzrostowa trwa od 22 miesięcy. To dobra wiadomość dla producentów, bo w Chinach, na największym na świecie rynku będącym od lat źródłem stabilnych przychodów, sprzedaż maleje.

Analitycy zwrócili jednak uwagę, że wzrost w Unii wyniósł tylko 7-8 proc., jeśli dokonać korekty o dodatkowe dni robocze i sprzedaży, które zawyżyły popyt w 28 krajach; dodali, że promocje dealerów dla zrealizowania planów kwartalnych także wpłynęły na lepszą statystykę. Poza dodatkowymi dniami otwartych salonów, niskie stopy, rabaty i malejące bezrobocie przyczyniły się do robienia zakupów przez osoby fizyczne — uważa partner i specjalista od motoryzacji w Ernst&Young, Peter Fuss. — Europejski rynek nowych samochodów jest w dobrej kondycji — dodaje.

Wszystkie główne rynki zanotowały poprawę, największą Hiszpania (23,5 proc.), przed Francją (15,0), Włochami (14,4), Niemcami (12,9) i Wielką Brytanią (12,9). W Grecji pogrążonej w głębokim kryzysie nastąpił skok o 13 proc., dając w półroczu wzrost o 15 proc. Jeden z analityków wyjaśnił, że Grecy uciekali od pieniędzy do konkretnych aktywów, bo bali się utraty oszczędności w euro, gdyby ich kraj opuścił strefę euro.

W pierwszym półroczu rejestracje nowych samochodów osobowych w 10 największych krajach UE i w EFTA zwiększyły się o 8,2 proc. do 7 169 984 sztuk. Wszystkie główne rynki odnotowały wzrost, przyczyniając się do ogólnej poprawy koniunktury w UE w tym okresie. Rejestracje w Hiszpanii (22,0), Włoszech (15,2), Wielkiej Brytanii (7,0), Francji (6,1) i Niemczech (5,2) wzrosły wobec I półrocza 2014. W Polsce sprzedano w czerwcu 30 390 sztuk (+18 proc.), ale po 6 miesiącach wzrost nie był tak duży: 1,1 proc. do 177 772 — podała ACEA.

– Spodziewamy się dobrych wyników tego sektora w drugiej połowie roku, bo popyt jest całkiem stabilny — stwierdził szef sprzedaży Forda w Europei, Roelant de Waard.

Producenci średniego segmentu rynku, Volkswagen, Peugeot i Fiat Chrysler, a także przedstawiciele segmentu premium Porsche, BMW i Lexus osiągnęły dwucyfrową poprawę. VW miał 18 proc., Porsche 27 proc., Ford osiągnął 16 proc. w czerwcu i 6,7 proc. po 6 miesiącach po latach kiepskich wyników.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana