BMW planuje drugą spółkę z Chińczykami

BMW bada z chińskim Great Wall Motor projekt spółki j. v. w Chinach, która skupiłaby się na pojazdach elektrycznych — podał portal iautodaily.com z Szanghaju

Publikacja: 12.10.2017 08:14

BMW planuje drugą spółkę z Chińczykami

Foto: Bloomberg

Niemcy mają już w Chinach spółkę z Brilliance China Automotive Holdings, ta byłaby drugą. Informacja o tym wywołała skok akcji Great Wall w Hongkongu o 19,2 proc.. — Prowadzimy rozmowy z Great Wall o zawiązaniu spółki j. v. produkującej pojazdy w Changshu — powiedział przedstawiciel kierownictwa BMW, który nie ma pozwolenia na mówienie o tym, więc zastrzegł swoją anonimowość. Nie powiedział, jakiego rodzaju samochody powstawałyby tam. — Nie wiem, jak daleko doszliśmy w tej procedurze, czy obie firmy mają już zgodę chińskiego rządu — dodał.

Inna osoba znająca temat powiedziała, że spółka we wschodnich Chinach nie miałaby związku z samochodami spalinowymi, bardziej prawdopodobne jest montowanie pojazdów elektrycznych.

Rzecznik BMW w Chinach nie chciał odnieść się do tych informacji, a przedstawiciel Great Wall odmówił komentarza.

Tesla, Ford, Daimler i General Motors ogłosiły już projekty inwestycyjne w pojazdy elektryczne w Chinach. Władze w Pekinie zamierzają z kolei złagodzić przepisy dotyczące tworzenia spółek.

Elektryczny Mini?

BMW i Mercedes zakładają, że są w stanie uruchomić masową produkcję nowych e-aut o konwencjonalnym wyglądzie, choć sceptycy twierdzą, że muszą przygotować bardziej radykalne wersje, jeśli chcą konkurować z Teslą czy firmami start-up.

Analitycy z Bernsteina uważają, że nowa spółka BMW z Great Wall będzie sprzedawać wyłącznie auta elektryczne ze względu na chińskie moratorium na licencje na nowe punkty sprzedaży pojazdów spalinowych. „Jeśli ma dojść do umowy, to spodziewamy się rozwiązania podobnego do Denza (Mercedesa z BYD), VW-JAC czy Ford-Zotye, a nowa marka oferowałaby pojazdy elektryczne” — stwierdzili w nocie. Dodali, ze takie pojazdy mogłyby być marki Mini.

BMW ma 2 zakłady w ramach spółki z Brillance. — Rozwój działalności spółki BMW Brilliance będzie trwać zgodnie z planem, będziemy inwestować i rozwijać ją — zapewnił rzecznik BMW. Dla analityków z Jefferies jest zrozumiałe, że BMW potrzebuje nowego partnera do obrony udziału rynkowego na coraz bardziej konkurencyjnym rynku i spodziewają się, że ucierpi na tym Brilliance.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana