Od jakiegoś czasu Łada sukcesywnie odświeżą swoją gamę modelową. Jakiś czas temu rosyjski producent wprowadził modele Vesta (sedan) oraz X-RAY (crossover). Niebawem dołączy do nich kolejny model, który zadebiutował jako koncept o nazwie XCode. To największa gwiazda tegorocznych targów motoryzacyjnych w Moskwie. Impreza wystartowała kilka dni temu i od tamtej pory cały motoryzacyjny świat przygląda się właśnie modelowi XCode, który wywołał ogromne poruszenie.

Łada od jakiegoś czasu rozpoczęła współpracę z koncernem Nissan-Renault, co skutkuje wykorzystaniem nowych platform do budowy kolejnych modeli. Model XCode powstanie na tym samym podwoziu co Dacia Duster. Jednak koncept pokazuje, że rosyjski model przeskoczy rumuńskiego protoplastę o epokę. Rosjanie zaprojektowali samochód bez kompleksów. Stylistyka jest bardzo nowoczesna, a kształty nadwozia nawiązują do litery „X” w nazwie. Do tego rzucający się w oczy żółty lakier z kontrastującymi czarnymi detalami.

Nie znamy jeszcze wyglądu wnętrza poza wizualizacją udostępnioną przez producenta. Łada informuje, że najważniejszym elementem w kabinie będzie 10-calowy ekran dotykowy. Zostaną w nim skupione wszystkie funkcje i multimedia.

Pod maską XCode w wersji produkcyjnej z pewnością pojawią się podobne silniki, co w modelu Vesta. A tam dostępny jest silnik 1,6 o mocy 106 KM współpracujący z pięciobiegową skrzynią. Za kilka miesięcy auto będzie dostępne z nowym silnikiem Nissana, czyli 1,6 o mocy 114 KM. Pojawi się również skrzynia automatyczna. Dlatego można się spodziewać, że podobna technologia zawita pod maskę zapowiadanego crossovera.

Łada nie podaje, kiedy model XCode pojawi się na rynku. Niektóre źródła mówią już o przyszłym roku. Tymczasem warto zobaczyć galerię zdjęć tego przełomowego modelu.