Pakt przyszłości Volkswagena w listopadzie

Dyrekcja Volkswagena liczy na dojście z delegatami załogi do porozumienia w najbliższych tygodniach o inwestycjach i redukcji kosztów. Pakt przyszłości ma zapewnić grupie ratunek po skandalu z emisjami spalin

Publikacja: 21.10.2016 13:38

Pakt przyszłości Volkswagena w listopadzie

Foto: Bloomberg

Obie strony chcą osiągnąć to przed 18 listopada, gdy rada nadzorcza grupy ma zatwierdzić palny inwestycyjne na najbliższe lata.

„Musimy znacznie zwiększyć wydajność, aby móc finansować inwestycje niezbędne w dziedzinach z przyszłością” — wyjaśnił szef marki VW, Herbert Diess w notatce wewnętrznej skierowanej do załogi, podpisanej też przez przewodniczącego rady przedsiębiorstwa, Bernda Osterloha. Ten ostatni podkreślił w tym dokumencie, że pracownicy są gotowi wyprowadzić ten samochód z głębokich kolein.

Zdaniem analityków, VW nie powinien wahać się z podejmowaniem radykalnych cięć. Arndt Ellinghorst z Evercore ISIS uważa, że marka VW powinna zmniejszyć w najbliższych latach o 22 mld euro swe koszty, włącznie z pracami badawczo-rozwojowymi.

Dla Herberta Diessa, który wcześniej przyczynił się do znacznego obniżenia kosztów w BMW, jest możliwe zwiększenie efektywności ośrodków produkcji z jednoczesnym zagwarantowaniem pracownikom perspektyw stabilności zatrudnienia.

Przedstawiciele załogi są nieufni, chcą m. in., by VW zobowiązał się do utrzymania w Niemczech pewnej produkcji z przyszłością, np. baterii do pojazdów elektrycznych. Dyrekcja z kolei przygotowuje posunięcia mające zwiększyć wydajność niemieckich fabryk z 5 do 8 proc.

„Manager Magazin” podał, że obie strony uzgodniły obniżenie kosztów marki VW o 5-6 mld euro najpóźniej do 2025 r. Volkswagen wykorzystałby naturalny odpływ do zmniejszenia zatrudnienia o 10-20 tys. miejsc pracy w ciągu 10 lat.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana