Skandaliczne płace w Tesli

Pracownicy Tesli zarabiają skandalicznie mało. W zakładzie w Kalifornii stawka godzinowa wynosi zaledwie 5 dolarów.

Publikacja: 18.05.2016 14:01

Skandaliczne płace w Tesli

Foto: Bloomberg

Tesla twierdzi, że takie stawki nie są niezgodne z prawem, ale obiecała, że się „przyjrzy sytuacji”, ponieważ stawka 5 dolarów za godzinę jest „nieakceptowalna”

Wcześniej media w USA opisały ciężkie warunki pracy w chińskich zakładach Foxconna, dostawcy Apple. Teraz gazeta „Mercury News” opisała ile zarabiają pracownicy pioniera aut elektrycznych. 5 dolarów za godzinę to średnio dziesięć razy mniej niż zarabiają pracownicy u konkurencji Tesli.

Gazeta pisze, że tak drastycznie niższe stawki otrzymują pracownicy w zakładzie lakierniczym w Fremont. Zatrudnia ich nie bezpośrednio Tesla, ale podwykonawca koncernu – niemiecka firma Eisenmann. A pracownicy pochodzą z Europy Wschodniej.

Amerykańska opinia publiczna dowiedziała się o „dumpingowych płacach” przez przypadek. Jeden z zatrudnionych uległ wypadkowi w trakcie pracy. Spadł z wysokości ok 9 metrów i uległ bardzo poważnym obrażeniom. Dopiero w jego pozwie przeciwko pracodawcy wyszło na jaw, że zarabiał 5 dolarów za godzinę – siedem dni w tygodniu, co daje 900 dolarów miesięcznie – szokująco mało jak na amerykańskie warunki.

Tesla i Eisenmann twierdza, ze wysokość stawki nie zależy od nich ale od firmy, której zlecono znalezienie pracowników. Chodzi o słoweńską firmę Vuzem, która oficjalnie zatrudnia wszystkich pracowników lakierni. Poza tym 5 dolarów za godzinę nie jest sprzeczne z amerykańskim prawem, a kwestia jest bardziej „moralna” niż prawna.

Gazeta Mercury News przypomina, że wiele dużych amerykańskich firm zatrudnia swoich pracowników przez pośredników, którzy wyszukują najtańszych pracowników płacąc im najniższe z możliwych stawek.Koncerny chętnie przymykają oczy na to, że ludzie ci są źle wynagradzani, pochodzą z biednych krajów Ameryki Łacińskiej lub Europy i w zamian za wizę i prawo pobytu są niejako zmuszani do akceptowania najgorszych warunków pracy.

W samej Tesli w ten sposób zatrudnionych jest około 140 osób. Tesla szczyci się najwyższymi stawkami godzinowymi w branży. Teraz zamierza zmienić warunki zatrudnienia pracowników z Europy i wynegocjować z nimi „odpowiednie wynagrodzenie”.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana