Po trzech kwartałach liczba rejestracji nowych aut osobowych i lekkich dostawczych (o dmc do 3,5 tony) wzrosła o 15 proc. do 399,5 tys. pojazdów. Dynamika września była nieco mniejsza od całorocznej i wyniosła 12,4 proc. – wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Nabywcy instytucjonalni tworzą blisko trzy czwarte polskiego rynku samochodów nowych. We wrześniu zarejestrowali 73 proc. takich aut, gdy rok wcześniej niecałe 71 proc. Rosnący udział przedsiębiorców w rejestracjach koresponduje z badaniami nastrojów. Z przeprowadzonych przez EFL wynika, że 37 proc. firm sektora MSP planuje wzrost inwestycji, zaś 30 proc. przewiduje zwiększenie zapotrzebowania na produkty i usługi. Także prognozy Związku Polskiego Leasingu na ostatni kwartał mówią o wzroście dynamiki sprzedaży oraz stabilizacji jakości portfela leasingowego, co oznacza, że liczba firm nie spłacających rat utrzyma się na tym samym, niewielkim poziomie.
Po trzech kwartałach wartość wyleasingowanych lekkich pojazdów (osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony) wzrosła o 18,5 proc. do 21,1 mld zł, zaś ciężarowych pozostała na dotychczasowym poziomie (12,8 mld zł). Z badań Keralla Research przeprowadzonych wśród pięciuset małych i średnich firm wynika, że dwie trzecie przedsiębiorców finansuje dokonane inwestycje z wypracowanego zysku.
Prezes PZPM Jakub Faryś uważa, że wysoki poziom rejestracji utrzyma się w całym 2017 roku w Polsce zarejestrowanych zostanie ponad pół mln nowych lekkich pojazdów.
Brexit zachwieje rynkiem
W Europie sytuacja nie jest taka różowa. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA rynek słabnie. Liczba rejestracja po trzech kwartałach była większa o 2,8 proc. niż w tym samym okresie roku ubiegłego, ale rejestracje wrześniowe zmalały w stosunku do ubiegłorocznych o 2,8 proc. Największy w Europie rynek motoryzacyjny, niemiecki, zanotował we wrześniu 3,3-procentowy spadek. Drugi pod względem wielkości, brytyjski, skurczył się we wrześniu o 9,3 proc. i w całym roku o 3,9 proc. (niemiecki notuje całoroczny wzrost w wysokości 2,2 proc.). Sprzedaż we wrześniu zmalała także w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, Łotwie, Norwegii, Szwajcarii i Szwecji. Wrześniowe rejestracje zmalały w piętnastce starych krajów UE o 2,7 proc. oraz wzrosły w nowych dwunastu krajach o 9,3 proc. W państwach strefy EFTA rejestracje skurczyły się o 4,4 proc.