Daimler buduje pierwszą fabrykę w Rosji

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler buduje swoją pierwszą fabrykę w Rosji.

Publikacja: 20.06.2017 11:16

Daimler buduje pierwszą fabrykę w Rosji

Foto: Bloomberg

Daimler zainwestuje w zakład, który ma powstać 40 km od Moskwy – 250 mln euro. Niemiecki koncern podpisał wstępną umowę już na początku tego roku. Pierwsze SUV-y oraz samochody klasy E zjadą z taśmy produkcyjnej w 2019 r. Zakład ma produkować do 25 tys. pojazdów rocznie.

Fabryka, która powstanie na dawnym 300-hektarowym terenie wojskowym, ma docelowo zatrudniać ponad tysiąc osób. To pierwszy nowy zakład niemieckiego koncernu od 10 lat.

Daimler podkreśla, że Rosja jest dla Mercedesa-Daimlera miejscem o strategicznym znaczeniu, a także „atrakcyjnym rosnącym rynkiem zbyt”, a sam Daimler ma zaufanie do rosyjskiego rynku „niezależnie od krótkoterminowych okoliczności”.

Niemieckie media przypominają, że Daimler decyduje się na budowę pierwszego zakładu w Rosji, mimo kryzysu na tamtejszym rynku motoryzacji oraz mimo międzynarodowych sankcji nałożonych na niektóre rosyjskie firmy.

Jednak zdaniem analityków to dobry moment, ponieważ widać już pierwsze oznaki wychodzenia rynku z recesji. Na dodatek konkurenci Daimlera już mają swoje zakłady w Rosji: BMW od 1999 roku, a Volkswagen od 2015 roku.

W 2016 roku Mercedes-Benz sprzedał w Rosji prawie 37 tys. samochodów. To o 11 proc. mniej niż w 2015 roku, ale na początku tego roku koncern poinformował o wyraźnym wzroście sprzedaży w Rosji. Daimler współpracuje też z rosyjskim koncernem Kamaz przy produkcji samochodów ciężarowych.

W 2016 roku Rosjanie kupili w sumie 1,4 mln nowych samochodów. Jeszcze w 2012 roku w Rosji sprzedano 2,9 mln nowych pojazdów. W Europie tylko na niemieckim rynku sprzedaż była większa. jednak w wyniku spadku cen ropy  oraz sankcji unijnych i amerykańskich wielu Rosja zostało zmuszonych do oszczędzania.

Dopiero w maju tego roku sprzedaż nowych pojazdów wzrosła o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku – Wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Firm (Vereinigung Europäischer Unternehmen – AEB).

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana