Kolejny inwestor z branży motoryzacyjnej inwestuje w Polsce. Włoski koncern Brembo, światowy potentat w produkcji elementów układów hamulcowych dla samochodów, motocykli i pojazdów specjalnych ma w końcu tego roku rozpocząć rozbudowę swojego zakładu w Dąbrowie Górniczej, gdzie produkuje tarcze hamulcowe. Jak poinformowała branżowa firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl, wartość inwestycji ma wynieść 100 milionów euro i obejmuje uruchomienie trzeciej linii odlewniczej oraz 12 centrów obróbki. Nowe linie pozwolą na wytwarzanie żeliwa szarego tradycyjnie używanego do tarcz hamulcowych oraz żeliwa sferoidalnego do odlewania zacisków do lekkich pojazdów użytkowych. Zdolności produkcyjne wzrosną o 100 tys. ton żeliwa rocznie. Rozbudowa zakładu związana jest ze wzrostem popytu na tarcze ze strony europejskich fabryk aut, a także podpisaniem przez firmę nowych umów z koncernem Daimler AG.

Fabryka w Dąbrowie Górniczej ruszyła w roku 2003 i początkowo specjalizowała się w obróbce tarcz hamulcowych. W trzy lata później dodano do niej odlewnię żeliwa. W jej rozbudowę koncern zainwestował do tej pory blisko 350 mln zł, zwiększając zatrudnienie o połowę.

Polska spółka koncernu funkcjonuje od 18 lat. Ma jeszcze zakłady w Częstochowie i Niepołomicach. Na początku tego roku Brembo zapowiedziało zwiększenie inwestycji w Niepołomicach, gdzie zdecydowano się na kupno nowych maszyn i urządzeń, a także rozbudowę centrum kompetencyjnego produkcji elementów hamulcowych.

Brembo działa w branży motoryzacyjnej w 12 krajach na 4 kontynentach. Prócz Polski, koncern posiada jeszcze posiada fabryki we Włoszech, w Czechach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brazylii, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach, Japonii oraz w Indiach.

Systemy hamulcowe produkowane przez spółkę są montowane w najbardziej prestiżowych markach samochodów takich jak: BMW, Mercedes, Porche, Ducati, Ferrari, a także używane podczas zawodów sportów motorowych.