Amerykański koncern rozpoczął produkcję w Opolu

W Opolu finał prestiżowej amerykańskiej inwestycji.

Publikacja: 21.07.2016 18:30

W czwartek uruchomiono tam fabrykę koncernu Global Steering Systems, która będzie produkować elementy układów kierowniczych do samochodów. Warty 27 mln złotych zakład, którego budowę rozpoczęto w maju ub. roku, powstał na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE). Docelowo ma zatrudniać przeszło 200 pracowników.

Inwestycja w Opolu to drugi etap ekspansji firmy poza Stanami Zjednoczonymi. Global Streering Systems niedawno uruchomił fabrykę w Chinach. Równolegle do zakładu w Opolu budowany jest obiekt w Brazylii. – Będziemy przykładem inwestora, który angażuje się w sprawy obywateli oraz dba o interesy pracowników i parterów biznesowych – zapowiadał przed rokiem prezes GSS Europe, Larry Finnell. Przyznał, że firma rozważała pod europejską lokalizację także Rumunię oraz Hiszpanię.

O wyborze Polski zadecydowały bonusy jakie daje Wałbrzyska Strefa, a także dostępność wykwalifikowanych kadr. WSSE należy do największych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Obejmuje prawie 3 tysiące hektarów gruntu w 48 miejscowościach. W końcu ubiegłego roku na jej obszarze prowadziły działalność 183 firmy, które zainwestowały przeszło 20 mld złotych i zatrudniają ponad 41,3 tys. pracowników.

Motoryzacja to jedna z najważniejszych branż rozwijanych na terenie strefy. Branża szczególnie mocno w porównaniu do innych sektorów przyciąga do Polski zagraniczne inwestycje. Dzięki temu, obok sektora nowoczesnych usług dla biznesu, jest się jednym z kluczowych pracodawców w polskiej gospodarce. Szacuje się, że przemysł motoryzacyjny przyczynia się do utrzymania przeszło 760 tys. miejsc pracy, a w branżach z nim powiązanych pracuje kolejne 600 tys. osób.

Inwestorzy motoryzacji cenią WSSE, a przez to nie tylko Opole, ale także Dolny Śląsk. Region cały czas utrzymuje wysoki poziom atrakcyjności inwestycyjnej także dzięki tworzeniu warunków do współpracy firm już tu działających. W branży motoryzacyjnej znaczącym przedsięwzięciem będzie inwestycja niemieckiej firmy Borgers AG. Za 220 mln zł zbuduje ona w Złotoryi fabrykę tekstyliów dla producentów samochodów. Borgers jest dostawcą m.in. obić siedzeń samochodowych, podsufitek oraz elementów tłumiących do wnętrz pojazdów. Produkuje m.in. dla Volkswagena, Daimlera, BMW, Volvo, GM oraz PSA i ma oddziały w Niemczech, Belgii, Czechach, a także w USA i w Chinach. Zakład w Złotoryi jest pierwszą inwestycją koncernu w Polsce. Borgers stanie się największym pracodawcą w powiecie złotoryjskim. Dla Złotoryi inwestycja ma kapitalne znaczenie – w powiecie złotoryjskim poziom bezrobocia sięga 25 proc.

Dwie koreańskie firmy z sektora automotive – KCP oraz ILP -zainwestują w Żarowie. KCP jest częścią koreańskiego koncernu specjalizującego się w produkcji elementów odlewanych z aluminium, wykorzystywanych m.in. w komponentach zawieszenia oraz przekładni. Z kolei ILP jest spółką firmy Il Ryung, specjalizującej się w produkcji elementów układów kierowniczych, jak przeguby, drążki oraz wały kolumny kierowniczej. Obie firmy zadeklarowały inwestycje warte łącznie ok. 60 milionów złotych. To pierwsze koreańskie inwestycje w Żarowie, gdzie do tej pory ulokowało się 13 inwestorów w branżach: motoryzacyjnej, AGD, ceramicznej, włókienniczej oraz spożywczej. Wartość planowanych inwestycji sięga 1,1 mld złotych, a przewidywane zatrudnienie przekracza 2140 osób.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana