Burza o zarobki szefa Renaulta trwa

Komisja ds. zarządzania przedsiębiorstwem francuskiego zrzeszenia firm prywatnych AFEP i organizacji pracodawców MEDEF zaleciły grapie Renault „znaczącą zmianę trybu wynagradzania” swego szefa

Publikacja: 19.05.2016 19:24

Burza o zarobki szefa Renaulta trwa

Foto: Bloomberg

Instancja powołana w 2013 r. dla czuwania na przestrzeganiem kodeksu obu organizacji dodaje w komunikacie, że przekazała swe rekomendacje prezesowi Carlosowi Ghosnowi i komisji ds. wynagrodzeń w tej firmie samochodowej na skutek polemiki o jego zarobkach w 2015 r.

‚Komisja uważa, że duch kodeksu AFEP/MEDEF i zasady demokracji akcyjnej narzucają, by rada administracyjna, po przeprowadzeniu konsultacji z głównymi akcjonariuszami dla lepszego zrozumienia ich oczekiwań, podjęła decyzję o znaczących zmianach w trybie wynagradzania w kierunku zaleceń sformułowanych przez komisję” — stwierdza jej komunikat.

29 kwietnia rada administracyjna tej grupy potwierdziła łączne dochody Carlos Ghosna wkrótce po WZA, które w głosowaniu doradczym „say on pay” odrzuciło 54,1 procentami głosów sumy przyznane prezesowi. Łączne uposażenie C. Ghosna za 2015 r. wyniosło 7,251 mln euro — 1,23 mln płacy zasadniczej, 1,78 mln zmiennej części i 4,18 mln w opcjach na akcje i odroczonych premiach, o 0,49 proc. więcej niż za 2014 r..

Rada uzasadniła tę podwyżkę wynikami grupy, która osiągnęła rekordowe obroty ponad 45 mld euro (+10,4 proc.), zwiększyła marże operacyjną o 5,1 proc. Lewicowa centrala związkowa CGT ripostowała, że te wyniki zostały osiągnięte wysiłkiem całej załogi, która od 4 lat nie miała podwyżek.

W komunikacie z tego samego dnia rada administracyjna podała, że powierzyła  komisji ds. wynagrodzeń w Renault misję „zbadania przydatnych zmian w strukturze wynagrodzenia za 2016 r. i za lata następne”.

W wywiadzie dla „Le Figaro” przewodniczący tej komisji, dawny szef Hermesa, Patrick Thomas stwierdził, że będzie w stanie przedstawić te nowe rozwiązania w najbliższych tygodniach albo miesiącach. — Jestem doskonale świadomy, że głosowanie akcjonariuszy z 29 kwietnia nas zobowiązuje — dodał i zastrzegł: — Droga będzie jednak wąska, bo motywacje naszych akcjonariuszy nie są koniecznie identyczne. Naszą rolą jako administratorów jest zapewnienie, aby Renault nadal korzystał z talentu Carlosa Ghosna, co nie przesądza zasadniczej debaty o podziale bogactw w naszych firmach, ani nie utrudnia rządowi w stanowieniu prawa na temat wynagrodzeń szefów”.

Tymczasem komisja spraw socjalnych Zgromadzenia Narodowego przyjęła poprawkę do własnego projektu ustawy ograniczającej wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, która przewiduje, że głosowania podczas WZA wysokości tych zarobków będą mieć moc obowiązującą, ponad radami administracyjnymi czy nadzorczymi.

Wcześniej prezydent Francois Hollande zagroził ustanowieniem prawa w tej sprawie, jeśli ze strony pracodawców nie będzie żadnej inicjatywy.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana