Instancja powołana w 2013 r. dla czuwania na przestrzeganiem kodeksu obu organizacji dodaje w komunikacie, że przekazała swe rekomendacje prezesowi Carlosowi Ghosnowi i komisji ds. wynagrodzeń w tej firmie samochodowej na skutek polemiki o jego zarobkach w 2015 r.
‚Komisja uważa, że duch kodeksu AFEP/MEDEF i zasady demokracji akcyjnej narzucają, by rada administracyjna, po przeprowadzeniu konsultacji z głównymi akcjonariuszami dla lepszego zrozumienia ich oczekiwań, podjęła decyzję o znaczących zmianach w trybie wynagradzania w kierunku zaleceń sformułowanych przez komisję” — stwierdza jej komunikat.
29 kwietnia rada administracyjna tej grupy potwierdziła łączne dochody Carlos Ghosna wkrótce po WZA, które w głosowaniu doradczym „say on pay” odrzuciło 54,1 procentami głosów sumy przyznane prezesowi. Łączne uposażenie C. Ghosna za 2015 r. wyniosło 7,251 mln euro — 1,23 mln płacy zasadniczej, 1,78 mln zmiennej części i 4,18 mln w opcjach na akcje i odroczonych premiach, o 0,49 proc. więcej niż za 2014 r..
Rada uzasadniła tę podwyżkę wynikami grupy, która osiągnęła rekordowe obroty ponad 45 mld euro (+10,4 proc.), zwiększyła marże operacyjną o 5,1 proc. Lewicowa centrala związkowa CGT ripostowała, że te wyniki zostały osiągnięte wysiłkiem całej załogi, która od 4 lat nie miała podwyżek.
W komunikacie z tego samego dnia rada administracyjna podała, że powierzyła komisji ds. wynagrodzeń w Renault misję „zbadania przydatnych zmian w strukturze wynagrodzenia za 2016 r. i za lata następne”.