Dieselgate: Oliver Schmidt w areszcie do procesu

Sędzia federalny w Detroit nakazał trzymanie w areszcie jednego z członków kierownictwa Volkwagena do czasu procesu, bo podobnie jak prokuratura uznał, że może uciec

Publikacja: 19.03.2017 10:27

Dieselgate: Oliver Schmidt w areszcie do procesu

Foto: Bloomberg

Oliver Schmidt, który kierował ośrodkiem usług inżynieryjnych i ochrony środowiska VW w Michigan został zatrzymany w styczniu w Miami podczas powrotu z urlopu na Dominikanie w drodze do Niemiec. Jest jednym z 7 obecnych i byłych członków kierownictwa VW oskarżonych w skandalu z emisjami spalin.

– Zarzuty oszustwa i spiskowania w tej sprawie są bardzo, bardzo poważne — oświadczył sędzia Sean Cox — Istnieje poważne ryzyko, że pan Schmidt nie stawi się na proces.

Sędzia nie uwzględnił starań i wniosków rodziny Schmidta, jego rodziców i przyjaciół, którzy zaproponowali kaucję 1,6 mln dolarów w gotówce i nieruchomościach. Obrońca David DuMouchel proponował zastosowanie aresztu domowego i bransoletki GPS wobec Schmidta, który pojawił się w sądzie w jaskrawo pomarańczowym stroju więziennym, skuty kajdankami.

Adwokat argumentował, że Schmidt nie ukrywał swych planów podroży do USA wiedząc, że może być aresztowany. — To nie było postępowanie kogoś, kto starałby się unikać wymiaru sprawiedliwości. On chciał tylko zostać w domu — powiedział.

Wiceprokurator John Neal powiedział z kolei sądowi, że Schmidt miał niewielkie powiązania ze Stanami i grożą mu surowsze kary od tych, gdyby był sądzony w Niemczech. Dodał, że niemieckie przepisy nie zezwalają na ekstradycję swych obywateli. Mógł więc uciec i podjąć ryzyko w Niemczech, gdzie zagrożenie karą jest znacznie mniejsze — stwierdził Neal.

Proces powinien zacząć się 16 stycznia 2018, Schmidtowi postawiono 11 zarzutów, a grozi za nie łączna kara 169 lat więzienia.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana