Brytyjski koncern Aston Martin, kojarzony przede wszystkim z produkcją luksusowych samochodów, pokazał, że z klasą można poruszać się nie tylko po drogach, ale także pod wodą. Świadczy o tym jego najnowszy wynalazek – łódź podwodna o nazwie „Neptun”, stworzona we współpracy z firmą Triton Submarines.

„Neptun” został zaprezentowany podczas tegorocznego Monaco Yacht Show, imprezy zrzeszającej miłośników prestiżowych jachtów z całego świata. Znajdujący się na razie w fazie koncepcyjnej wehikuł jest najmniejszą i najlżejszą łodzią podwodną na świecie. Łódź ma wysokość ok. 1,8 metrów i waży prawie 4 tony. Ta niewielka łódź przeznaczona jest dla trzech osób i docelowo będzie schodzić na głębokość 500 m i pływać z prędkością zaledwie 6 km/godz. Pomimo swoich niewielkich wymiarów oczarowała widzów swoim eleganckim i futurystycznym wyglądem, srebrnym połyskiem i akrylową kabiną w kształcie bańki.

Jak przewiduje firma Aston Martin, „Neptun” trafi do sprzedaży najprawdopodobniej za rok. Cena wehikułu ma wynosić aż 4 mln dol. Podobnie jak w przypadku luksusowych samochodów tej marki, produkcja łodzi będzie limitowana – w ciągu roku ma powstawać nie więcej niż dwanaście jednostek. Firma zakłada, że docelowymi klientami będą przede wszystkim właściciele drogich jachtów i podróżnicy, pasjonujący się podwodnym światem.