Tesla: więcej aut elektrycznych mimo spadku cen benzyny

Firma Tesla Motors po raz pierwszy w swojej historii przekroczyła próg 50 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym wyprodukowanych w ciągu jednego roku.

Publikacja: 04.01.2016 13:02

Tesla: więcej aut elektrycznych mimo spadku cen benzyny

Foto: Bloomberg

Według producenta z Kalifornii, do dostawców trafiło w ubiegłym roku 50 580 pojazdów EV (electric vehicle), z czego tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku – aż 17,4 tys. sztuk. Wynik z ostatnich trzech miesięcy jest o 75 proc. wyższy od ostatniego kwartału 2014 roku oraz o 48 proc. lepszy od poprzedniego rekordu odnotowanego w jakimkolwiek kwartale – informuje Tesla w materiałach udostępnionych przed zbliżającym się Consumer Electronics Show w Las Vegas.

W sumie w 2015 roku spółka wyprodukowała i dostarczyła o 51 proc. aut więcej niż rok wcześniej. To dobry wynik zważywszy na spadające ceny benzyny i spadek zainteresowania samochodami z napędem elektrycznym.

Tesla produkuje samochody z napędem elektrycznym z wyższej półki i wyprzedzając konkurentów próbujących skonstruować podobne modele, pozwalające na przejechanie kilkuset kilometrów bez konieczności doładowania.

Samochody Tesli nie należą do tanich. Cena podstawowego modelu Roadstera – pierwszego auta spółki – zaczynała się od 109 tys. dolarów. Kolejny Model S sprzedawany jest od 59 tys. dolarów w górę, ale większość aut tej klasy kosztuje co najmniej 70 tys. dolarów. Nowy crossover – model X, którego 208 sztuk dostarczono w ostatnim kwartale do sprzedawców – kosztować będzie około 80 tys. dol. Firma kierowana przez Elona Muska pracuje jednak nad modelem o niższej cenie, który nadawałby się do produkcji masowej. Cena Modelu 3 ma się zaczynać w okolicach 35 tysięcy dolarów. Po trzech latach zwłoki Tesla planuje pokazać nowe auto w marcu br.

Informacje podane przez Teslę stanowiły miłe zaskoczenie dla inwestorów, którzy w ostatnim czasie zaczęli wątpić, czy producent z Palo Alto będzie w stanie zmieścić się we własnych prognozach. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ubiegłego roku akcje spółki straciły na wartości ponad 20 proc.

Tesla nadal nie przynosi jednak zysku inwestorom i nie wiadomo kiedy znajdzie się na plusie. Sam szef spółki Elon Musk przewiduje, że może do tego dojść dopiero po przekroczeniu progu 500 tys. produkowanych aut rocznie. A do tego jeszcze długa droga.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana