Sezon zimowy mamy na razie za sobą i większość samochodów, przede wszystkim firmowych, bo ta grupa użytkowników najbardziej dba o dostosowanie ogumienia do pory roku, jeździ już na letnich gumach, to koncerny z branży już przygotowują się do kolejnej zimy. A wśród polityków co jakiś czas odżywa pomysł wprowadzenia przymusu korzystania z opon zimowych.
Przemysł oponiarski przyznaje, że mają one nie tylko inny bieżnik od letnich, lepiej przystosowany do pracy na lodzie, śniegu i w błocie pośniegowym, ale są wykonane z mieszanek gumowych zachowujących elastyczność także w niskich temperaturach, gdy opony letnie twardnieją, a ich przyczepność gwałtownie spada. Różnica w długości drogi hamowania z prędkości 100 km/h może sięgać nawet 30 m. Tadeusz Kuncy z Moto Data wskazuje pomiary, z których wynika, że w temperaturze 2 stopni C powyżej zera, na mokrej nawierzchni opony zimowe zapewniają krótszą nawet o 11 m drogę hamowania od opon letnich.
Zdecydowanie bezpieczniej
Politycy wskazują na opublikowany w 2016 roku raport Komisji Europejskiej, który pokazuje, że w krajach, których władze wprowadziły nakaz używania zimówek prawdopodobieństwo wypadków maleje o 46 proc. nawet na suchej nawierzchni w ujemnych temperaturach. Samo wprowadzenie takiego wymogu do kodeksu drogowego zmniejsza ilość kolizji o 3 proc., co odpowiada w polskich warunkach tysiącu zdarzeń drogowych.
Politycy przytaczają dane z Czech. Obowiązuje tam nakaz jazdy na oponach zimowych lub całorocznych i w okresie od 1 listopada do 28 lutego 2012 roku liczba wypadków zmalała o 38 proc. w stosunku do roku poprzedzającego wprowadzenie tej zmiany. W Polsce nie ma danych o liczbie wypadków spowodowanych nieodpowiednim ogumieniem.
Na razie nakaz korzystania z opon zimowych wprowadziły: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdowa, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Szwecja, zaś we Francji, Hiszpanii oraz Włoszech władze ogłaszają, kiedy opony zimowe stają się obowiązkowe.