W ostatnim czasie mogliśmy obserwować kilka prób przywrócenia legend polskiej motoryzacji do życia. Na razie żadna nie doszła do poziomu produkcji seryjnej, a tymczasem na horyzoncie pojawia się kolejny projekt, który wzbudził ciekawość całego świata.Nad projektem Varsovia Concept czuwa firma Varsovia Motor Company. Na razie można powiedzieć, że jest to startup, ale właściciele firmy mają bardzo ambitne plany. Według nich najwcześniej za dwa lata samochód trafi do produkcji w limitowanej serii. Wszystko zależy od potencjalnych klientów oraz ich zainteresowania. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to każdego roku z fabryki mogłoby wyjeżdżać nawet 50 samochodów.

Twórcy projektu zdradzili kilka rozwiązań, jakie pojawią się w modelu Varsovia. Auto będzie napędzane przez jednostkę spalinową i elektryczną. Jednak ta pierwsza będzie służyła wyłącznie jako agregat zasilający wbudowane w podłogę akumulatory. Wykorzystując wyłącznie napęd elektryczny Varsovia będzie w stanie przejechać 350 kilometrów. To zasięg porównywalny z większością samochodów elektrycznych dostępnych na rynku. Gdy podczas jazdy wykorzystamy silnik spalinowy do ładowania baterii, zasięg podskoczy do 850 km. Auto nie będzie lekkie. Jego masa przekroczy dwie tony, ale mimo tego będzie w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w czasie poniżej pięciu sekund. Prędkość maksymalna przekroczy 200 km/h.

Elementem wyróżniającym ten model na tle konkurencji ma być luksus. We wnętrzu pojawią się materiały najwyższej klasy, takie jak drewno, aluminium, srebro, a nawet skały mineralne. Podobno nie znajdziemy tam nawet tworzyw sztucznych. Na pokładzie Varsovii oprócz luksusu nie zabraknie także rozrywki, o którą zadbają dwa 19-calowe ekrany, komputer oraz sprzęt audio. Pasażerowie będą mogli obejrzeć film, telewizję lub posłuchać muzyki podczas jazdy. Ośrodkiem sterowania wszystkimi funkcjami będzie tablet, którego będzie można zdemontować z kokpitu.

Producent nie ujawnia ceny samochodu, ale ograniczać ją będzie wyłącznie wyobraźnia i zasobność portfela. Klienci będą mogli liczyć na indywidualne podejście i maksymalną indywidualizację. Data premiery nie jest jeszcze znana.