FCA chce ugody z właścicielami diesli w USA

Prawnicy Fiata Chryslera i właścicieli diesli w USA rozmawiają o ugodzie ws. zarzutowi o nadmiernych emisjach spalin – podał doradca mianowany przez sąd.

Publikacja: 20.12.2017 17:41

FCA chce ugody z właścicielami diesli w USA

Foto: 123RF

W maju amerykański resort sprawiedliwości pozwał FCA do sądu zarzucając producentowi nielegalne stosowanie oprogramowania, ktore doprowadziło do przekraczania norm emisji spalin w 104 tys. samochodów sprzedanych w Stanach od 2014 r. Wielu ich właścicieli złożyło odrębne pozwy sądowe.

Mianowany przez sąd rozjemca Ken Feinberg poinformował na sesji sądu w San Francisco, że prawnicy obu stron wymienili się proponowanymi dokumentami dotyczącymi ugody. Według Feinberga, omówiono je pokrótce na spotkaniu stron z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości, kalifornijskiego urzędu ochrony środowiska CARB i firmy Robert Bosch, która dostarcza podzespołów do diesli, również pozwanej przez posiadaczy pojazdów.

– Była to bardzo zdrowa dyskusja o tym jak możemy dojść do powiedzenia: tak – stwierdził i dodał, że w styczniu przeprowadzi jednego dnia w  Waszyngtonie rozmowy urzędników resortu sprawiedliwości z przedstawicielami FCA, a  innego dnia z producentem, Boschem i właścicielami aut. Równolegle są prowadzone rozmowy resortu z FCA i firmy z właścicielami diesli.

– Szukamy różnych istotnych sposobów zapewnienia wstępnego kompleksowego porozumienia – powiedział Feinberg, dodał, że może do niego dojść przez zakończeniem w marcu testów tych pojazdów. – Każdy kierujący się dobrą wolą stara się wyobrazić sobie, jak można osiągnąć to kompleksowe porozumienie.

W lipcu Fiat Chrysler otrzymał od federalnych i kalifornijskich urzędów nadzoru zgodę na sprzedawanie pojazdów roku modelowego 2017, gdy wyszły na jaw większe emisje  starszych diesli. Prawnik FCA, Robert Giuffra stwierdził w sądzie, że firma jest pewna, iż będzie mogła wykorzystać unowocześnione oprogramowanie kontroli emisji spalin w pojazdach z roku 2017 jako podstawę do rozproszenia obaw i niepokojów władz  odnośnie do pojazdów z lat 2014-16.

Prawniczka z resortu sprawiedliwości, Leigh Rende nie chciała wypowiadać się w sądzie na temat rozmów o ugodzie. Powiedziała, że sprawdzanie proponowanego przez FCA rozwiązania zaczęło się 17 grudnia i potrwa jakieś 3 miesiące. Następnie rząd będzie mieć 30 dni na ocenę wyników testów i zadecyduje do końca kwietnia.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana