Bloomberg

Zgodnie z zapowiedziami, Volkswagen przyznał się w sądzie w Detroit do 3 zarzutów pieczętując z resortem sprawiedliwości ugodę ws. oszustw w testach na emisję spalin — ogłosił główny adwokat tej grupy, Manfred Döss.

Prawnik powiedział, że rada nadzorcza VW upoważniła go do przyznania się w jej imieniu do winy na posiedzeniu sądu okręgowego w Detroit. — Wysoki sądzie, Volkswagen AG przyznaje się do wszystkich trzech zarzutów, bo jest winien we wszystkich trzech zarzutach — oświadczył w sądzie.

Sędzia Sean Cox uznał przyznanie się do knucia dla popełnienia oszustwa, utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości i wprowadzania na rynek dóbr pod fałszywymi informacjami i ustalił na 21 kwietnia termin ogłoszenia wyroku. Sędzia dodał, że rozważa wniosek prawnika jednego z właścicieli, czy zezwolić na dodatkowe rekompensaty dla ofiar. Resort sprawiedliwości i VW argumentują, że firma zgodziła się już na znaczne odszkodowania. — To jest bardzo, bardzo poważne przestępstwo. Spada na mnie obowiązek podjęcia przemyślanej decyzji — powiedział sędzia.

Niemiecka firma po raz pierwszy przyznała się w jakimkolwiek sądzie na świecie do winy przestępczego postępowania — powiedział jej rzecznik.

W ramach ugody z władzami zgodziła się na rozległe reformy, nowe audyty i 3-letni nadzór przez niezależnego kontrolera po przyznaniu się do zainstalowania tajnego oprogramowania w 580 tys. samochodów sprzedanych w USA. VW zgodził się zmienić sposób działania w Stanach i w innych krajach, w styczniu zgodził się zapłacić 4,3 mld dolarów grzywny w postępowaniu cywilnym i karnym.

Łącznie zgodził się wydać w Stanach do 25 mld dolarów na zaspokojenie roszczeń właścicieli, organów ochrony środowiska, władz stanowych i dealerów, zaproponował odkupienie albo naprawę ok. 500 tys. samochodów z dieslami.

Zastępca prokuratora generalnego USA, John Neal powiedział w sądzie w Detroit, że sprawa emisji „była dobrze przemyślanym, zaplanowanym oszustwem, które sięgało samej góry organizacji”. Jego zdaniem, Volkswagenowi mogła grozić kara grzywny od 17 do 34 mld dolarów.

Resort sprawiedliwości USA oskarżył również 7 członków kierownictwa VW o przestępstwa związane z tym skandalem. Jeden z nich jest w areszcie i czeka na proces, drugi przyznał się do winy i współpracuje w śledztwie. Pięciu pozostałych przebywa w Niemczech.

Rada nadzorcza bez premii

Volkswagen zamierza znieść wypłatę uremii 20 członkom rady nadzorczej w ramach zaciskania pasa z powodu kosztów Dieselgate.

Członkowie rady zgodzili się pobierać w przyszłości tylko płacę zasadniczą i zrezygnowali z bonusów — poinformował rzecznik i dodał, że te propozycje muszą być zatwierdzone przez doroczne WZA 10 maja. Zgodnie propozycjami, przewodniczący rady dostawałby 300 tys. euro rocznie, zastępca 200 tys., a członkowie po 100 tys. — powiedział rzecznik potwierdzając informację dziennika „Bild”.

VW naraził się w 2016 r. na ostrą krytykę społeczeństwa i niektórych udziałowców, gdy szefowie niechętnie zgodzili się na obniżenie premii o 30 proc. Premii zależały częściowo od wyników grupy w ostatnich 2 latach. W lutym zarząd zapowiedział kroki mające ograniczyć łączne wynagrodzenia członków kierownictwa. Te premie zostaną, ale zaostrzeniu ulegną kryteria ich zależności od wyników grupy.

Mogą Ci się również spodobać

Ruszyły dotacje na elektryki. Lista modeli, na które otrzymasz wsparcie

Ruszają rządowe dotacje do samochodów w pełni elektrycznych. Osoby fizyczne zainteresowane zakupem takiego pojazdu ...

Nadjeżdża pierwszy elektryczny Lexus

Jeszcze w tym miesiącu na targach samochodowych w Chinach Lexus pokaże swój pierwszy elektryczny ...

Policja odebrała nowe radiowozy i drony

Stołeczna policja odebrała nowe radiowozy. Dzięki temu flota pojazdów została rozbudowana o 35 nowych ...

Honda Mean Mower MK2: Najszybsza kosiarka na świecie

W 2014 roku specjalnie przygotowana kosiarka Honda Mean Mower rozpędziła się do 187 km/h. ...

AMG Brand Center Gdańsk: Jesteśmy pierwsi

AMG Brand Center w Gdańsku to pierwszy dedykowany marce AMG obiekt w Europie i ...

Jeep Renegade: W błoto na trzech cylindrach

Zmuszony przez nowe regulacje, Jeep zastosował w najmniejszym Renegade 3-cylindrowe silniki benzynowe. Ale zmian ...