Bloomberg

W minionym roku oponiarski gigant z Francji zwiększył zysk netto, wprowadził nowe opony na rynek, a hitem stały się „gumy” do jednośladów.

Grupa Michelin zaprezentowała wyniki finansowe za rok 2017. W ubiegłym roku zysk operacyjny wzrósł z 2,69 mld euro do 2,74 mld euro, a zysku netto z 1,67 mld euro do 1,69 mld euro. W 2018 roku spółka „planuje dalszy zrównoważony rozwój, który pozwoli jej osiągnąć cele założone do 2020 roku”. 

Dyrektor zarządzający Jean Dominique Senard w komunikacie przedstawiającym wyniki finansowe poinformował, że spółka jest w „dobrej kondycji i w ubiegłym roku niemal we wszystkich obszarach działalności zrealizowała założone cele”.

Dobre wyniki za pierwsze półrocze spółka zawdzięcza wzrostowi sprzedaży. W szczególności odnotowała dynamiczny rozwój rynkowy w przypadku ogumienia dedykowanego dla budownictwa i rolnictwa, gdzie osiągnęła prawdziwie rekordowy poziom produkcji. Pod koniec roku nastąpił z kolei zwrot na rynku opon osobowych i dostawczych, co umożliwiło Grupie Michelin uzyskanie rezultatów zgodnych z prognozami.

Wśród najważniejszych osiągnięć rynkowych w 2017 r. Michelin wymienia wprowadzenie do oferty opon MICHELIN Pilot Sport 4S i MICHELIN CrossClimate+. A także wejście na rynek z czterema nowymi gamami opon do jednośladów, które odpowiadają 80 proc. potrzeb rynku. Wprowadzenie marki BFGoodrich do pojazdów ciężarowych na rynek europejski to także jedno z osiągnięć koncernu. Miniony rok był dla Michelina także rokiem przejęć.

– Niezwykle ważny element, którego oczekują od nas klienci, to zapewnienie im odpowiednich usług w zakresie mobilności. W tym celu przejęliśmy firmy PTG i Téléflow będące liderami w systemów zarządzania ciśnieniem w oponach, a także spółkę NexTraq będącą dostawcą rozwiązań telematycznych przeznaczonych dla flot pojazdów. Działalność poszerzyliśmy także nabywając udziały w Robert Parker’s Wine Advocate i Le Fooding. Nasza wiedza w wykorzystywaniu materiałów o najwyższych parametrach technologicznych umożliwiła nam rozpoczęcie współpracy w dziedzinie przemysłu przyszłości i technologii druku 3D oraz przejęcie firmy Lehigh Technologies – podkreślił Jean Dominique Senard.

Co dokładnie Francuzi zaplanowali na ten rok? Między innymi chcą utrzymać tempo wzrostu sprzedaży zgodne z globalnymi trendami rynkowymi; odnotować wzrost zysku operacyjnego z działalności bieżącej w porównaniu z rokiem 2017 przy założeniu stałych kursów wymiany walut; a wolne środki pieniężne powinny wynieść powyżej 1,1 mld euro.

Mogą Ci się również spodobać

Krok bliżej do trzeciego pasa na A2 między Warszawą a Łodzią

Do poszerzenia autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią jest dziś nieco bliżej. We wtorek ...

Carlos Ghosn może wyjść z aresztu za kaucją

Sąd rejonowy w Tokio zezwolił Carlosowi Ghosnowi na opuszczenie aresztu za kaucją po ponad ...

Pierwsze testy przejazdu w tunelu Muska. Wszyscy będziemy morlokami

Elon Musk zaprezentował pierwszy odcinek tunelu Loop, który ma być podziemnym systemem transportu dla ...

Polsce wciąż daleko do inteligentnych dróg

Budowie wartego blisko 4 mld zł Krajowego Sytemu Zarządzania Ruchem, który miałby zmniejszyć korki ...

Brak „zimówek”? Kłopoty z auto casco

1/3 kierowców jeździ zimą na letnich oponach. To jeden z efektów braku obowiązku zmiany ...

Nissan chce sprzedać część swojej firmy

Nissan przeżywa kryzys: spadek zysków, spadek sprzedaży i kryzys zarządzania. Żeby nieco podratować finansową ...