materiały prasowe

Pancerna limuzyna o nazwie Korteż, czyli Konwój zastąpi na Kremlu opancerzone modele zachodnie.

Minister przemysłu i handlu Rosji Denis Manturow poinformował, że pierwsze egzemplarze rządowych limuzyn Korteż (Konwój) rosyjskiej produkcji jest gotowych i do końca roku traf do rozporządzenia FSB ochraniające najważniejsze osoby w państwie.

W przyszłym roku Kreml otrzyma 70 olejnych limuzyn. Jeszcze w lipcu Rosjanie podawali, że do końca tego roku wyprodukują 200 egzemplarzy. Skończyło się na kilku.

Limuzyna Korteż czyli po polsku Konwój to projekt Moskiewskiego Instytutu Motoryzacji. Prace trwały nad nim od 2013 r. Celem było wyprodukowanie linii limuzyn i aut terenowych klasy premium na potrzeby najwyższych osób w państwie.

Gotowe są cztery modele typu limuzyna, sedan, terenówka i miniwan. Ile w sumie pieniędzy podatników pochłonął projekt – nie wiadomo. Instytut otrzymał w 2014 r zamówienie opiewające na 8 mld rubli – dziś to równowartość 500 mln zł. W 2016 r z budżetu wydano nań 3,7 mld rubli (230 mln zł!). Rok wcześniej było to 3,6 mld rubli.

Prezydencka limuzyna jest opancerzona, kuloodporna, na kierownicy widnieje złoty dwugłowy imperialny orzeł; podobne emblematy ma po bokach na zewnątrz pojazdu; wyposażona została w najnowsze środki łączności i uzbrojona, ale o tym ostatnim nic dokładniej nie wiadomo.

Do 2020 r Rosjanie planują wyprodukować 4-5 tys. samochodów serii Konwój. Będą składane przez holding Sollers w Ulianowsku i Ford Sollers w Elabudze. To produkt komercyjny. Będą dostępne dla każdego posiadacza dużej gotówki, oczywiście w wersji nieuzbrojonej.

Mogą Ci się również spodobać

Toyota Corolla: Nowa generacja z jedyną właściwą nazwą

Z końcem tego roku Toyota wprowadza na rynek zupełnie nowy samochód kompaktowy. Oparty na ...

Renault Talisman Grandtour: Nowoczesny konserwatysta

Kombi nie musi wyglądać nudno – to już wiemy od kilku lat. Ale mało ...

Postaw na systemy bezpieczeństwa i doskonalenie techniki jazdy

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Ruch na drogach coraz większy, więc i o niebezpieczną ...

Marzenia o elektrycznych autach

Polacy na na samochód z silnikiem elektrycznym chcieliby wydać nie więcej niż 80-90 tys. ...

BMW będzie testować w Chinach autonomiczne auta

Dla wielu niemieckich firm motoryzacyjnych Chiny są największym rynkiem. Dotyczy to chociażby Volkswagena czy ...

Jaguar Land Rover otworzy w Polsce własne przedstawicielstwo

Jaguar Land Rover wypowiedział umowę importerowi – grupie British Automotive Holding. Brytyjczycy zamierzają utworzyć ...