Hyundai: wolna poprawa, problemem Chiny

Hyundai Motors przewiduje stopniowy wzrost zysków po mniejszym od spodziewanego spadku o 21 proc w I kwartale, bo większa sprzedaż aut o wyższej marży pokryła skutki akcji przywoławcze w USA i mniejsze obroty w Chinach

Piąta na świecie grupa samochodowa wraz z Kia Motors wypracowała po 3 miesiącach zysk netto 1,33 bln wonów (1,18 mld dolarów), był to trzynasty kolejny kwartał spadku. Analitycy liczyli na 1,25 bln. Zysk operacyjny wyniósł 1,25 bln, a obroty 23,37 bln wonów.

Sprzedaż detaliczna w Chinach zmalała o 14 proc., firma ma na tym rynku problemy od pewnego czasu. — Spadek sprzedaży w Chinach w marcu nie wynika z czynników wewnętrznych ale z rosnącego antykoreańskiego nastawienia od końca lutego, niektórzy rywale wykorzystują to w swym marketingu — oświadczył podczas telekonferencji wiceprezes Zayong Koo.

Hyundai mocno zależny od limuzyn i cierpiący na złą opinię jako marka stara się na tym rynku konkurować z miejscowymi producentami, którzy oferują swe SUV-y po przystępnych cenach. Koreańczycy zmniejszyli bardzo produkcję w marcu w Chinach, aby pozbyć się zapasów.

Koo zapowiedział teraz wypuszczenie w 2017 r. w Chinach trzech modeli przygotowanych specjalnie na ten rynek, m.in. kompaktowego SUV i auta elektrycznego. aby pobudzić sprzedaż. Analityk z Hi Investement & Securities, Ko Tae-bong przewiduje w II kwartale pełne skutki politycznego sporu Korei z Chinami z powodu planu rozmieszczenia w Korei amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej. Jego zdaniem, chiński rynek jest powodem do poważnych zmartwień.

Mimo kłopotów w Chinach i USA Hyundai spodziewa się stopniowej poprawy zysków, bo w tym roku zacznie w Korei i w Europie sprzedaż małego SUV i sedana G70 Genesis o wyższej marży, a w Brazylii i Rosji też poprawia się sytuacja.

Ostatnia akcja przywoławcza kosztowała 200 mld wonów, które uwzględniono w kwartalnym zysku operacyjnym. Hyundai i Kia ogłosiły wcześniej naprawę wadliwych silników w niemal 1,5 mln samochodów w Ameryce Płn. i w Korei.

Mogą Ci się również spodobać

Apple dogadał się z Volkswagenem. Zbudują autonomiczne auto

Od kilkunastu tygodni w świecie motoryzacyjnym krążą informacje o tym, że projektowany przez Apple ...

Maciej Pertyński, polski juror World Car of the Year: Drapieżnik musi zaryczeć

Oglądanie wyścigów elektrycznych samochodów budzi podobne emocje jak obserwowanie schnącej farby. To piękny dźwięk ...

Daimler depcze po piętach Tesli. Nowe, elektryczne ciężarówki

Mercedes szykuje się za Oceanem do ofensywy. Cel – mocno namieszać na rynku elektrycznych ...

Nowa Kia Ceed: 3 x TAK (cena, wyposażenie, gwarancja)

Kia podała ceny nowej, trzeciej generacji Ceed’a. Koreański kompakt stawia na dobre wyposażenie, dużą ...

Dla japońskich mediów sprawa Carlosa Ghosna to wciąż jeden z głównych tematów

Biznes za kratkami

Carlos Ghosn nie jest ani pierwszym, ani zapewne ostatnim przedstawicielem biznesowej elity, który znalazł ...

Unia chce wypchnąć z dróg polskie TIR-y

Europosłowie przewagą zaledwie piętnastu głosów przyjęli najbardziej restrykcyjną dla przewoźników z mniejszych krajów UE, ...