Pixabay

Rząd Francji zapowiedział powołanie w 2018 r. specjalnej służby dla wzmocnienia kontroli pojazdów i części zamiennych, aby bardziej nadzorować poziom emisji spalin

Generalna dyrekcja ds. energii i klimatu GDEC otrzyma na to 5 mln euro — podano w resorcie ekologii. Z komunikatu prasowego wynika, że chodzi o „wzmocnienie nadzoru nad tym rynkiem, zagwarantowanie przestrzegania specyfikacji technicznych pojazdów i części zamiennych oraz o ochronę konsumenta poprzez wyrywkowe kontrole na rynku samochodowym”.

Resort uważa bowiem, że skandal Dieselgate w Volkswagenie, który dotknął również firmy francuskie, ujawnił „luki we wprowadzaniu na rynek pojazdów mechanicznych”. Działania podjęte na skutek tego skandalu wykazały, że emisje skażających spalin w realnych warunkach drogowych mogą znacznie przekraczać poziom notowany podczas testów na homologację.

Francja wesprze dostawców diesli

Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire zapowiedział przedstawienie przez rząd przed końcem roku planu pomocy sektorowi motoryzacji w związku z podwyżka akcyzy na olej napędowy. Rząd zaniepokojony rosnącym skażeniem chce ograniczyć liczbę pojazdów z dieslami, ale zależy mu też na zachowaniu zatrudnienia w motoryzacji.

W projekcie budżetu na 2018 r. przewidziano podwyższenie akcyzy na ten olej o 2,6 eurocenty za litr rocznie przez kolejne 4 lata, aby cenę tego paliwa zrównać z ceną benzyny i zmniejszyć atrakcyjność napędu wysokoprężnego wśród konsumentów.

Minister Le Maire powiedział w parlamentarnej Komsiji ds. finansów, że rządowy plan będzie chronić dostawców technologii wysokoprężnej i tysiące miejsc pracy przed skutkami tej podwyżki cen paliwa.

Mogą Ci się również spodobać

Ferrari SF90 Stradale: Supersamochód z Maranello. 1000 KM, 2,5 s do setki

Ferrari zaprezentowało swój nowy super model – SF90 Stradale z hybrydowym napędem, mocą 1000 ...

Genewa 2019 | Cupra Formentor: Pierwszy z siedmiu

Cupra, jedna z najmłodszych marek na ryku pokazała, jak widzi swoją przyszłość. Oto Formentor. ...

We wrześniu salony świecą pustkami

Po rewelacyjnym sierpniu polski rynek nowych aut we wrześniu poleciał w dół. W porównaniu ...

Renault Nissan Mitsubishi jest największy

Ze sprzedażą wielkości 10,61 mln samochodów francusko-japońska grupa Renault Nissan Mitsubishi okazała się największym ...

Chrysler: Bardzo nieudany powrót nazwy Voyager

Pionier popularnego w latach 90. segmentu vanów wraca na rynek. Chrysler ponownie oferuje w ...

Jednoślady 2018: Na rynku zyskują tylko najdroższe motocykle

„Japończyki” trzymają się mocno, za to na polskie motocykle jest coraz mniej chętnych. Polski ...