Bloomberg

Liczba rejestrowanych nowych samochodów w Hiszpanii zwiększyła się w 2017 r. o 7,7 proc. dzięki większemu popytowi firm również flotowych, bo popyt indywidualny był mniejszy — wynika z danych organizacji producentów ANFAC

W całym roku sprzedano 1 234 931 samochodów osobowych, co uznano za dobry wynik, choć przypomniano, że średni wiek obecnego parku samochodowego wynosi 12 lat. Liczby osiągnięte w 2017 r. są dalekie od poziomu z poprzedniej dekady sprzed kryzysu gospodarczego, gdy np. w 2007 r. zarejestrowano 1,6 mln pojazdów.

W grudniu sprzedano 102 943 samochody, co świadczy o wzroście o 6,2 proc. wobec grudnia 2016; był to ponadto drugi kolejny miesiąc, w którym przekroczono 100 tys. sztuk.

Pod względem rodzajów napędu, udział rynkowy pojazdów z silnikami Diesla był nadal większy (48,3 proc.) wobec 46,8 proc. benzynowych, 5,1 proc. stanowiły samochody elektryczne i hybrydowe, ale grudzień był trzecim kolejnym miesiącem większej popularności aut benzynowych (50,7 proc.) niż diesli (43,9), na alternatywny napęd przypadło 5,4 proc.

„Zgodnie z tradycją w całym roku rynek osób fizycznych zanotował najmniejszy wzrost 4,4 proc. do 639 451 pojazdów W skali całego roku to przedsiębiorstwa i firmy flotowe osiągnęły największą dynamikę, odpowiednio o 12,8 proc. (370 442 sztuki) i 9,2 proc. (225 058). Firmy rent-a-car kupiły 10 681 sztuk, o 6,2 proc. więcej nic rok wcześniej” — stwierdziła AFAC w komunikacie.

Szef prasowy ANFAC, Adolfo Randulfe wyjaśnił, że liczba z 2017 r. oznacza wzrost rynku o 6,4 proc. wobec 2008 r., gdy zaczął się kryzys i spadek o 23,5 proc. względem ostatniego roku sprzed kryzysu 2007 r. Według dyrektora generalnego organizacji sprzedawców GANVAM, Tomasa Herrery, w minionym roku osiągnięto naturalny poziom chłonności rynku dzięki głównie poprawie sytuacji w firmach. Raul Morales z organizacji dealerów Faconauto podkreślił, że rok wypadł zgodnie z oczekiwaniami, osiągnięto poziom możliwy do przyjęcia przy obecnej sytuacji gospodarczej i poziomie zaufania konsumentów.

Mogą Ci się również spodobać

Problemy z kołami w co czwartym aucie w Polsce

Nawet 28 proc. samochodów w Polsce może mieć problemy z ogumieniem. Średnia w Europie ...

Kręte drogi autonomicznych samochodów

Możliwe, że autonomiczne pojazdy wkrótce pojawią się na naszych drogach, co zapowiadają nie tylko ...

Fabryka BMW w Spartanburgu w Południowej Karolinie

Ceny aut mogą pójść ostro w górę

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Claude Juncker leci do Waszyngtonu z ofertą ostatniej szansy. Chce ...

Renault Twizy: Mała kulka radości

Od razu małe wyjaśnienia. Ten tekst nie jest reklamą. Nikt mi też za niego ...

Rośnie popyt na nowe samochody

Polska znalazła się w ścisłym gronie europejskich liderów wzrostu sprzedaży samochodów. Wśród największych rynków ...

Lexus ES: Hybryda w dobrej cenie

Lexus ES zawitał po raz pierwszy do europejskiego odbiorcy i pojawił się również w ...