E-Toll od początku października stał się jedynym działającym i obowiązującym systemem opłat za przejazdy płatnymi drogami, zastępując tym samym do tej pory wykorzystywany viaToll. Co ważne system ten obowiązuje nie tylko kierowców pojazdów ciężarowych, ale też osobowych. Od 1 grudnia 2021 roku niezbędna będzie specjalna aplikacja, która będzie musiała być aktywna podczas przejazdu. Nad egzekwowaniem opłat będzie czuwać 102 nowe radiowozy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Są one wyposażone w zestaw najnowocześniejszych kamer do odczytu tablic rejestracyjnych. To nieoznakowane Fordy Focusy i oznakowane Fordy Transit Custom. Specjalistyczny osprzęt dostarczyła firma Vitronic z Kędzierzyna-Koźla z centralą w Niemczech.

Kamery zastosowane w pojazdach są umiejscowione zarówno z przodu, jak i z tyłu i po bokach. Ponadto są też czujniki wbudowane na dachu i system rozpoznawania tablic rejestracyjnych ANPR/OCR (Automatic Number Plate Recognition/Optical Character Recognition). Wszystko razem umożliwia kontrolę w czasie rzeczywistym. Skuteczność osprzętu producent określa na powyżej 98 proc., a zakres jego pracy jest do 250 km/h. Zestaw kamer w trakcie jazdy potrafi kontrolować pasy ruchu po obu stronach przemieszczającego się radiowozu. „Enforcement Bar umożliwia funkcjonariuszom natychmiastową weryfikację numerów rejestracyjnych mijanych pojazdów, zaparkowanych lub będących w ruchu oraz klasyfikację pojazdów wg gabarytów” – powiedział Michał Żuchora z Vitronic Machine Vision Polska. Następnie zebrane dane są przesyłane do bazy i porównywane z listą pojazdów, które mają opłacony przejazd.

fot. AdobeStock

Niedostosowanie się do nowych wytycznych – czyli nieopłacenie przejazdu – grozi mandatem w wysokości 500 zł dla aut osobowych i 1500 zł dla pojazdów ciężarowych z datą płatności do 14 dni. Grzywna wyniesie mniej, jeżeli opłata zostanie uiszczona w 7 dni. Warto też pamiętać, że obowiązek zapłaty za przejazd spoczywa na właścicielu, posiadaczu lub użytkowniku pojazdu. Grzywnę zapłacimy również za przejazd pojazdem, którego tablice są zakryte, ozdobione albo który ma z przodu znaki, napisy lub przedmioty, które ograniczają czytelność tablic lub którego tablice rejestracyjne są umieszczone w innych miejscach niż przewiduje to konstrukcja samochodu. Uwzględniono również nałożenie kar za przejazd pasem dedykowanym dla użytkowników systemu e-TOLL bez prawidłowo funkcjonującego urządzenia lub systemu zapewniającego przekazywanie danych geolokalizacyjnych oraz za brak wystarczających środków opłaty za przejazd.