W Niemczech prawo jazdy pojawiło się również w wersji cyfrowej. Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu opracowało pierwszy etap cyfrowego prawa jazdy. Dokument jest tworzony na podstawie danych z centralnych rejestrów Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego (KBA) i można go pobrać i zapisać na smartfonie.

Póki co niemieckie cyfrowe prawo jazdy przyda się wyłącznie jako ułatwienie korzystania z car sharingu i rezerwacji samochodów do wynajęcia przez internet. Ze względu na obowiązujące ramy prawne u naszych zachodnich sąsiadów nie jest to jednak całkowity zamiennik klasycznego prawa jazdy. Na przykład niemiecka policja nie będzie go honorować podczas kontroli jako dowodu prawa jazdy.

Niemieckie prawo jazdy

Cyfrowa kopia prawa jazdy jest dostępna bezpłatnie na stronie KBA. Żeby można było go ściągnąć oprócz prawa jazdy w klasycznym formacie wydanego po 1998 r. wymagany jest dowód osobisty z aktywowaną funkcją online. Funkcje cyfrowego prawa jazdy mają być rozbudowywane. Ponadto niemiecki resort chce pracować nad dostosowaniem europejskich warunków ramowych tak, aby cyfrowe prawo jazdy mogło stać się pełnym zamiennikiem klasycznego prawa jazdy we wszystkich krajach Unii.