Osamu Masuko, były Prezes Mitsubishi Motors, który zrezygnował ze swojej funkcji kilka tygodni temu, zmarł 27 sierpnia . Miał 71 lat, a przyczyną śmierci była niewydolność serca.

Masuko dołączył do Mitsubishi Motors w 2004 roku. W 2007 roku został mianowany prezesem firmy. Przez lata budował i tworzył siłę japońskiej marki. Nadzorował również tworzenie się sojuszu pomiędzy Mitsubishi i Nissanem. O swojej rezygnacji zdecydował kilka tygodni temu.

CZYTAJ TAKŻE: Mitsubishi L200: 40 lat w błocie

– Zbudował solidne relacje z kierownictwem partnerów, firm zrzeszonych w Sojuszu i Grupy Mitsubishi poprzez dobrą komunikację, wykorzystując swoją osobowość i szerokie powiązania – przytoczyło Mitsubishi. Prezes Mitsubishi za swojej kadencji zmagał się z wieloma problemami. To właśnie Masuko był u steru, kiedy wyszły na jaw afery związane z fałszerstwami dotyczącymi jakości materiałów stosowanych w samochodach czy fałszowaniem specyfikacji pojazdów (skandal paliwowy). W efekcie firma odczuła to finansowo oraz prestiżowo.

Osamu Masuko.

W szczytowym momencie skandalu, Nissan podał Mitsubishi pomocną dłoń, oferując 2,2 miliarda dolarów za 34 procentowy pakiet kontrolny. Umowa została zawarta pomiędzy Osamu Masuko a Carlosem Ghosnem – prezesem Nissana. To wydarzenie wprowadziło Mitsubishi jako młodszego partnera w sojuszu Renault-Nissan. Obecnie sojusz (Renault-Nissan-Mitsubishi) ma znaczące problemy finansowe. Po latach agresywnej polityki, ekspansji na świat oraz pojawienia się pandemii, przyszło załamanie na rynku sprzedaży pojazdów. Przez to konieczne były cięcia oraz wdrożenie planu kryzysowego. W efekcie tych działań Mitsubishi ogłosiło, że na razie nie będzie oferować nowych modeli w Europie. Głównym zadaniem koncernu będzie walka o klienta w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie pozycja producenta spod znaku trzech diamentów, jest bardzo mocna.

CZYTAJ TAKŻE: Mitsubishi wycofuje się z Europy?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Katowice liderem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych

Spełnienie wymagań ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych dla samorządów oraz włodarzy miast jest ...

Elektryczne Audi Stocha już do kupienia

Podczas rywalizacji w skokach narciarskich Pucharu Świata oraz Turnieju Czterech Skoczni Audi reklamowało swój ...

Jak przywódca Korei Północnej kupił opancerzonego Maybacha

Jeśli dyktatorzy chcą mieć coś specjalnego, to pomimo sankcji to dostają. Oto jak Kim ...

Lexus ES: Z przednim napędem

Przez sześć generacji Lexus ES nie był dostępny dla europejskich klientów. Za to nr ...

Między Łodzią a Katowicami jeszcze wolniej. Budowa A1 się rozkręca

Na Gierkówce od poniedziałku jeszcze więcej problemów. Od 15 kwietnia zamknięty będzie kolejny fragment ...

Suzuki Hayabusa: Reaktywacja legendy

Suzuki Hayabusa to jeden z najbardziej uznanych motocykli. Był pierwszym seryjnie produkowanym jednośladem, który ...