fot. Zenuity

Jest zgoda na testowanie na szwedzkich autostradach oprogramowania dla pojazdów autonomicznych. Próby będzie realizować spółka Zenuity, w której udziały ma Volvo Cars i amerykański startup Veoneer.

Oprogramowanie przygotowane przez spółkę Zenuity, pozwalające na autonomiczną jazdę na poziomie 4, będzie sprawdzane w samochodach Volvo. Nie ruszą one jednak samodzielnie w podróż przez Szwecję. Znajdą się pod kontrolą przeszkolonych kierowców, którzy jednak nie będą trzymać rąk na kierownicy. Maksymalna prędkość testów to 80 km/h. Zgoda obejmuje trasy E4 między Sztokholmem a Malmö, E6 między Gothenburgiem a Malmö i drogę numer 40 łączącą Jönköping z Gothenburgiem.

Autonomiczne Volvo „uzbrojone” przez Zenuity / fot. Zenuity

Uzyskanie zezwolenia okazało się trudniejsze niż się spodziewano – wszystko przez śmiertelny wypadek spowodowany w ubiegłym roku przez autonomiczne Volvo wyposażone w oprogramowanie Ubera. Firma wznowiła w grudniu takie testy na drogach publicznych w amerykańskim Pittsburgu dopiero po 9 miesiącach od tragicznego wypadku w Tempe (Arizona). Wcześniej, od początku 2018 r. kilkudziesiąt samochodów pokonało ponad 2 mln mil w trybie autonomicznym w rejonie Pittsburga i Phoenix, ale program przerwał w marcu tragiczny wypadek. W nowej fazie testów auta poruszają się z maksymalną prędkością 25 mil (40 km/h), a w każdym, oprócz kierowcy, dla dodatkowej kontroli siedzi z tyłu pracownik Ubera.

CZYTAJ TAKŻE: Fala ataków na autonomiczne auta. W ruch poszły broń palna, noże i kamienie

Zenuity zaczęła już podobne testy w Szwecji w ubiegłym roku, jednak warunkiem było, by kierowcy trzymali cały czas jedną rękę na kierownicy, a pojazdy nie przekraczały prędkości 60 km/h. Nishant Batra, główny technolog w firmie Veoneer uważa, że zgoda na testy w realnych warunkach ma zasadnicze znaczenie dla zbierania istotnych informacji i sprawdzania funkcji oprogramowania. Rzecznik firmy Voeneer, Thomas Jonsson zastrzegł od razu, że nie można dziś powiedzieć, kiedy Zenuity zacznie testy bez udziału kierowcy.

Testowy pojazd firmy Veoneer na pustyni w Arizonie / fot. Veoneer

Spółka, która powstała w 2017 r., ma już w tym roku zaoferować pierwsze produkty wspomagające prowadzenie pojazdów, a wkrótce potem technologie automatycznej jazdy. Volvo będzie jej klientem. Szwedzki producent samochodów zakłada, że pierwsze dostawy pojazdów umożliwiających jazdę autonomiczną będą możliwe po 2021 r., zaś do 2025 r. takie auta mają stanowić jedną trzecią jego sprzedaży. Zenuity to nie pierwsza spółka utworzona przez Volvo, która ma zajmować się autonomicznymi pojazdami. W ubiegłym roku podobne przedsięwzięcie producent zawiązał z chińskim Baidu, aby rozwijać oprogramowanie o nazwie Apollo.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelskie startupy: od wojskowych technologii do autonomicznych aut

Nad technologią autonomicznej jazdy pracuje już na świecie kilka firm. Przodują w tym spółki amerykańskie. Waymo, należące do Google, uzyskało w 2018 r. jako pierwsza spółka technologiczna zgodę na testowanie samochodów bez kierowców na drogach publicznych Kalifornii. General Motors ogłosił, że jego firma Cruise Automation z San Francisco jest gotowa wkrótce zaoferować autonomiczne samochody po zakończeniu testów elektrycznych Chevy Bolt. Podobne prace prowadzą Audi i BMW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mercedes-Benz GLC Coupe: Dla indywidualistów

Zdecydowanie poręczniejszy niż GLE Coupe, bardziej uniwersalny. Pasuje do miasta, ale spokojnie zabierze rodzinę ...

Wyprzedaż rocznika 2018 rozpoczęta. Volkswagen z dużymi obniżkami na Passata

Wyprzedaż rocznikowa rozpoczęta. Jako jeden z pierwszych melduje się Volkswagen z rabatami na roczniki ...

Uber w całej Polsce za gotówkę

Do tej pory z amerykańskiej aplikacji przewozowej, łączącej pasażerów i kierowców, w Polsce korzystać ...

Dokąd trafiają używane diesle z Niemiec?

Starych, używany aut z silnikami diesla za naszą zachodnią granicą nikt nie chce. Sprawdzamy, ...

Kończy się sezon zimowy, zaczyna – drogowy horror

Od weekendu po zimowej przerwie ruszają roboty na 70 odcinkach dróg o długości ponad ...

Citroen C3 Aircross: Wesoły bąbel

Gdy nowy SUV Citroena ujrzał światło dzienne, uznałem go za dziwoląga. Do czasu. Kilka ...