mat.pras.

Alliance Ventures, spółka inwestycyjna sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, została strategicznym inwestorem w chińskiej firmie WeRide.ai (wcześniej JingChi.ai), zajmującej się rozwojem technologii napędów autonomicznych na poziomie 4 (L4).

Jest to pierwsza inwestycja Alliance Ventures w Chinach i stanowi część strategii wspierającej przedsiębiorców i startupy w rozwoju technologii mobilności nowej generacji. WeRide.ai będzie pierwszym chińską firmą tej specjalności, która otrzymała wsparcie finansowe od Alliance Ventures. Stanie się też strategicznym partnerem globalnego sojuszu motoryzacyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Autonomiczne taksówki w Tokio już w 2020 roku

Systemy autonomiczne są priorytetem sojuszu, który pracuje nad wdrożeniem nowych usług mobilności. Nasze firmy członkowskie są zaangażowane we wprowadzanie takich technologii na kluczowych rynkach, m.in. chińskim. Cieszymy się, że możemy wspierać WeRide.ai, ponieważ jest pionierem w zastosowaniu systemów autonomicznych w tym kraju  – tłumaczył François Dossa, wiceprezes Alliance Global Ventures i Open Innovation. – Jesteśmy przekonani, że właśnie nadszedł kolejny etap autonomicznej rewolucji transportowej 2.0. WeRide.ai będzie nadal jej przewodzić – dodał Tony Han, dyrektor generalny i współzałożyciel WeRide.ai.

fot. Audi

Doradcą WeRide.ai w kwestii pozyskiwania funduszy jest bank Morgan Stanley. Chiński startup jest zaangażowany w tworzenie autonomicznych systemów mobilności, które radykalnie zmienią nie tylko chiński rynek usług transportowych, ale również poglądy ludzi na samochody i planowanie urbanistyczne. Dzięki zdobytemu finansowaniu WeRide.ai zamierza do końca 2019 rozbudować flotę 500 autonomicznych pojazdów, które w sumie mają zapewnić podróżowanie na dystansie 5 milionów kilometrów oraz przeprowadzić wraz z partnerami próby operacyjne i komercyjne w aglomeracjach Guangzhou i Anqing. Od momentu rozpoczęcia prób z autonomiczną mobilnością w Chinach, autonomiczne pojazdy WeRide.ai przejechały ponad 60 tys. kilometrów i obsłużyły ponad 3 tys. pasażerów na całym świecie.

CZYTAJ TAKŻE: BMW będzie testować w Chinach autonomiczne auta

Przed zakupem przez sojusz większościowego pakietu akcji serii A, wiodącym partnerem startupu były Qiming Venture Capital, wspierany przez firmy Hanfor Capital, Atop Capital, Johnson Electric, Xiaopeng He, Idinvest Partners i OceanIQ Capital. WeRide.ai, zatrudnia obecnie ponad 200 pracowników na całym świecie, z czego 70 proc. kadry stanowią inżynierowie. Jest też pierwszą firmą w Chinach, która korzysta z sieci 5G do zdalnego sterowania autonomicznymi pojazdami. Jej celem jest wprowadzenie systemu użytkowania samochodów bez kierowcy w chińskich miastach do roku 2020 i zdobycie pozycji światowego lidera w rozwijaniu komercyjnych aplikacji dla technologii takich pojazdów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prawo jazdy: od czerwca młodzi kierowcy zapłacą więcej

Zapowiadanych ograniczeń dla młodych kierowców na razie nie będzie, ale będą oni musieli przejść ...

Jak znaleźć swoje miejsce w samochodzie

Przeciętny kierowca pokonując przez 12 miesięcy 15 tysięcy kilometrów spędza za kółkiem około 300 ...

Opóźniona budowa autostrady A1 pod Częstochową

Budowa szybkich dróg droższa o 10-12 mld zł

Od 13 maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zacznie prowadzić rozmowy z ośmioma ...

75. Rajd Polski: Rosjanie najszybsi w Mikołajkach

Po niezwykle emocjonującej rywalizacji i wielu zwrotach akcji, zwycięzcami 75. edycji Rajdu Polski została ...

Nowe rządy w Autosanie

Marek Opowicz nie jest już prezesem Autosanu. Na czele firmy wchodzącej obecnie w skład ...

Audi ma tymczasowego prezesa

Audi ma nowego, tymczasowego szefa. Został nim Abraham Schot, który od niespełna roku był ...