mat.pras.

Alliance Ventures, spółka inwestycyjna sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, została strategicznym inwestorem w chińskiej firmie WeRide.ai (wcześniej JingChi.ai), zajmującej się rozwojem technologii napędów autonomicznych na poziomie 4 (L4).

Jest to pierwsza inwestycja Alliance Ventures w Chinach i stanowi część strategii wspierającej przedsiębiorców i startupy w rozwoju technologii mobilności nowej generacji. WeRide.ai będzie pierwszym chińską firmą tej specjalności, która otrzymała wsparcie finansowe od Alliance Ventures. Stanie się też strategicznym partnerem globalnego sojuszu motoryzacyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Autonomiczne taksówki w Tokio już w 2020 roku

Systemy autonomiczne są priorytetem sojuszu, który pracuje nad wdrożeniem nowych usług mobilności. Nasze firmy członkowskie są zaangażowane we wprowadzanie takich technologii na kluczowych rynkach, m.in. chińskim. Cieszymy się, że możemy wspierać WeRide.ai, ponieważ jest pionierem w zastosowaniu systemów autonomicznych w tym kraju  – tłumaczył François Dossa, wiceprezes Alliance Global Ventures i Open Innovation. – Jesteśmy przekonani, że właśnie nadszedł kolejny etap autonomicznej rewolucji transportowej 2.0. WeRide.ai będzie nadal jej przewodzić – dodał Tony Han, dyrektor generalny i współzałożyciel WeRide.ai.

fot. Audi

Doradcą WeRide.ai w kwestii pozyskiwania funduszy jest bank Morgan Stanley. Chiński startup jest zaangażowany w tworzenie autonomicznych systemów mobilności, które radykalnie zmienią nie tylko chiński rynek usług transportowych, ale również poglądy ludzi na samochody i planowanie urbanistyczne. Dzięki zdobytemu finansowaniu WeRide.ai zamierza do końca 2019 rozbudować flotę 500 autonomicznych pojazdów, które w sumie mają zapewnić podróżowanie na dystansie 5 milionów kilometrów oraz przeprowadzić wraz z partnerami próby operacyjne i komercyjne w aglomeracjach Guangzhou i Anqing. Od momentu rozpoczęcia prób z autonomiczną mobilnością w Chinach, autonomiczne pojazdy WeRide.ai przejechały ponad 60 tys. kilometrów i obsłużyły ponad 3 tys. pasażerów na całym świecie.

CZYTAJ TAKŻE: BMW będzie testować w Chinach autonomiczne auta

Przed zakupem przez sojusz większościowego pakietu akcji serii A, wiodącym partnerem startupu były Qiming Venture Capital, wspierany przez firmy Hanfor Capital, Atop Capital, Johnson Electric, Xiaopeng He, Idinvest Partners i OceanIQ Capital. WeRide.ai, zatrudnia obecnie ponad 200 pracowników na całym świecie, z czego 70 proc. kadry stanowią inżynierowie. Jest też pierwszą firmą w Chinach, która korzysta z sieci 5G do zdalnego sterowania autonomicznymi pojazdami. Jej celem jest wprowadzenie systemu użytkowania samochodów bez kierowcy w chińskich miastach do roku 2020 i zdobycie pozycji światowego lidera w rozwijaniu komercyjnych aplikacji dla technologii takich pojazdów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sens życia i inne poważne kwestie, o których możesz porozmawiać ze swoim samochodem

Samochody coraz więcej rzeczy chcą robić same. Rozzuchwalają się tak bardzo, że próbują też ...

Nowy podatek od paliw zwiększy popyt na LPG

Nowa opłata emisyjna wynosząca 10 groszy brutto za litr benzyny i oleju napędowego może ...

Tytuł „Engine of the Year 2018” wygrywa…

3,9 litrowy silnik biturbo z Ferrari 488 GTB również w tym roku wygrał tytuł ...

Chińczycy obniżają cło dla importowanych samochodów

Amerykanie chcą podnieść, a Chińczycy obniżą cła na importowane samochody. Branża się cieszy, bo ...

Po spotkaniu w Białym Domu niemieccy producenci obiecują więcej inwestycji

Motoryzacyjny szczyt w Białym Domu. Prezesi Herbert Diess (Volkswagen), Dieter Zetsche (Mercedes) i Nicolas ...

Zamiana diesla na benzynę nie aż tak ekologiczna, jak się wydaje

Spadająca sprzedaż diesla nie przynosi wcale środowisku samych plusów. Większa sprzedaż aut benzynowych powoduje… ...