Obowiązek zachowania ciągłości polisy OC

Współczesny rynek ubezpieczeniowy jest bardzo konkurencyjny, a zakup polisy nie różni się pod tym względem od nabycia np. nieruchomości. Podstawę stanowi oferta, na którą składa się konkretny produkt w określonej cenie. Jednak różnica pomiędzy kupowaniem mieszkań i ubezpieczeń OC pojazdów jest taka, że w tym drugim przypadku klient musi zapłacić, żeby jeździć.

Oczywiście zakup nieruchomości często też jest koniecznością, ale przy braku dostatecznych środków można go jeszcze odłożyć, decydując się na wynajem czy mieszkanie z rodziną. W przypadku OC takie odsuwanie transakcji w czasie nie jest możliwe. Przerwa w ubezpieczeniu wiąże się nie tylko z koniecznością odstawienia czterech kółek do garażu lub na miejsce parkingowe. Konsekwencją są również wysokie kary finansowe.

Nadzór nad ciągłością ochrony OC sprawuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który odpowiada za wypłaty odszkodowań. Przerwa w płaceniu składek wykryta podczas kontroli UFG lub policyjnej oznacza wysokie mandaty. Są one naliczane za liczbę dni bez ważnego OC. W 2020 roku najniższa kara – za mniej niż 3 dni – wynosi 1040 zł w przypadku samochodów osobowych i 1560 zł dla ciężarówek. Jeśli z wykupieniem polisy będziesz zwlekać powyżej 14 dni, zapłacisz odpowiednio 5200 zł lub 7800 zł. Kary dotyczą też motocykli i innych pojazdów objętych obowiązkowym OC.

Jak odciążyć budżet przy obowiązku wykupienia OC?

Cena polisy OC nie jest stała, chociaż w każdym przypadku towarzystwo bierze pod uwagę podobne kryteria. Wypełniając rubryki, jakie zawiera kalkulator ubezpieczeniowy Rankomatu, zawsze wpisuje się te same informacje. Są to przede wszystkim dane dotyczące samochodu, jego modelu, marki, roku produkcji czy przebiegu oraz cechy właściciela auta. Istotne są jego wiek, stan cywilny, liczba dzieci czy staż w roli kierowcy. Pomimo to obliczona składka nie zawsze ma tę samą wysokość.

Wybór ubezpieczyciela to jeden ze sposobów na obniżenie kosztów polisy i tym samym odciążenie domowego budżetu, ale też nie jedyny. Inną opcją jest możliwość opłacania ubezpieczenia w ratach. Taka spłata jest możliwa na kilka sposobów, począwszy od dwóch transzy realizowanych w odstępach półrocznych, po wariant kwartalny czy miesięczny. Szczególnie ten ostatni jest bardzo korzystny dla osób, które dysponują mniejszą ilością środków finansowych. Przed wyborem polisy OC na raty warto też zwrócić uwagę na dodatkowe koszty. To one w głównej mierze decydują o tym, czy ubezpieczenie jest tanie.

Gdzie kupisz tanie ubezpieczenie z rozłożeniem płatności na raty?

Towarzystwa ubezpieczeniowe działają na bardzo konkurencyjnym rynku, dlatego w celu zachęcenia klientów do wyboru ich oferty wprowadzają różne atrakcyjne rozwiązania. Jedną z nich jest też wspomniana płatność w ratach. Warto pamiętać, że każdy z ubezpieczycieli oferuje nieco inne, korzystne dla jego interesu warunki. Decydując się na raty, warto wziąć pod uwagę fakt, że w ostatecznym rachunku polisa będzie kosztować więcej. Dlatego jest konieczne porównywanie ofert za pomocą kalkulatora i wybranie tej najbardziej atrakcyjnej.

OC na raty z rankomat.pl uwzględnia wszystkie czynniki, które biorą pod uwagę towarzystwa. Ponadto pozwala też na porównanie ze sobą wysokości rat, ich oprocentowania oraz ogólnego bilansu w odniesieniu do propozycji innych firm. W rezultacie pozwala na wyszukanie najtańszej i najatrakcyjniejszej oferty dla kierowcy w konkretnym wieku oraz z określonym stażem za kierownicą. Warto wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy ubezpieczyciel zgadza się na raty. Ich prawdopodobieństwo jest tym wyższe im wyższa jest kwota wyjściowa. Ofertę spłat kwartalnych można znaleźć w m.in. w AXA Direct, a także w You Can Drive i MTU Ubezpieczenia, z tym że dwie ostatnie firmy określają minimalną wysokość składki pozwalającą na rozdzielenie płatności na raty.

Różnice dotyczą też kwoty dopłaty, która stanowi procent składki bazowej. Najmniej za możliwość dokonywania płatności w ratach pobiera You Can Drive (8-12%), na drugim miejscu jest towarzystwo MTU Ubezpieczenia (11% za 2 raty), a dalej – Link4 (13% z 2 raty) i AXA Direct (14% z 2 raty i 23% za 4 raty).

Materiał Promocyjny