Do tej pory kupujący VW Touarega musieli zadowolić się sześcioma cylindrami. W ofercie były dwa silniki 3.0 TDI o mocy 231 KM (500 Nm) i 286 KM (600 Nm). Na salonie samochodowym w Genewie VW udowodni, że diesel nie umarł. V8 TDI o pojemności 4 litrów i mocy 421 KM pojawi się pod maską Touarega. To aktualnie najmocniejszy diesel w ofercie VW. Silnik spełnia normę Euro 6d-Temp.

""

VW Touareg V8 TDI.

moto.rp.pl

Wyposażony w taką jednostkę napędową Volkswagen Touareg przyspiesza do 100 km/h w czasie 4,9 sekundy i osiąga ograniczoną elektronicznie prędkość maksymalną 250 km/h. Nabywcy modelu V8 TDI mają wybór pomiędzy pakietem wyposażenia „Elegance” lub „Atmosphere”. „Elegance” oznacza techniczny świat wnętrza z dominacją metalu i chłodnych kolorów; „Atmosfera” to ciepłe wnętrze, w którym główną rolę odgrywa drewno i naturalne tony.

""

Atmosphere equipment line

moto.rp.pl

Standardowe wyposażenie V8 TDI obejmuje skórzaną tapicerkę, cyfrowy kokpit Innovision, pneumatyczne zawieszenie, elektrycznie sterowaną klapę tylną, komfortowe fotele i 19-calowe felgi ze stopów lekkich.

To nie pierwszy raz taki ekstremalny diesel trafia do Touarega. W modelu pierwszej generacji topowa, pięciolitrowa jednostka V10 osiągająca 313 KM i oferująca 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego była najmocniejszym silnikiem wysokoprężnym montowanym w seryjnie produkowanym samochodzie. W 2006 r. podczas akcji promocyjnej Touareg V10 przez 150 m holował ważącego 155 ton Boeinga 747. Rok później zaprezentowana została sportowa wersja pojazdu – R50, w którym silnik podkręcono do 350 KM, podnosząc także maksymalny moment obrotowy do imponujących 850 Nm. W drugiej generacji modelu pojawił się topowy diesel V8 4.2 TDI o mocy 340 KM.

ZOBACZ TAKŻE: Jetta: Volkswagen powołał do życia tanią markę

Ceny i daty rynkowej premiery nowego Volkswagena Touarega V8 TDI jeszcze nie podano.