Niemiecki koncern zapowiedział utworzenie 500 dodatkowych miejsc pracy oraz uruchomienie zakładu do końca 2025 roku. Fabryka ma stanąć na terenie budowanego przez BMW zakładu w Debreczynie, która rozpoczęła się około pół roku temu. - W Debreczynie budujemy najbardziej zaawansowany zakład produkcji baterii na świecie. Dzięki naszej iFactory wyznaczymy nowe standardy branżowe w zakresie produkcji akumulatorów – mówił Milan Nedeljković, członek zarządu BMW AG, Production. Rozpoczęcie produkcji akumulatorów szóstej generacji ma nastąpić w 2025 roku. Zbiega się to z czasem wprowadzenia na rynek nowej generacji elektrycznych aut.

Czytaj więcej

BMW i7: Własna wizja świata luksusu

BMW obiecuje, że nowe akumulatory mają mieć większy zasięg nawet o 30 proc., a prędkość ładowania będzie szybszy również o 1/3. Dla zmniejszenia śladu węglowego w produkcji ogniw akumulatorowych nawet o 60 proc w węgierskim iFactory mają być wykorzystywane takie surowce jak kobalt, lit i nikiel, z obiegu wtórego i odzysku.

- Zakład BMW Group w Debreczynie jest symbolem udanej węgierskiej polityki gospodarczej ostatnich dwunastu lat. Zakład łączy w sobie ochronę środowiska i konkurencyjność, a to znacznie więcej niż pierwotnie planowaliśmy – mówił Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier.

Czytaj więcej

Chińskie elektryki spodobały się w Europie