Awaryjne hamowanie sklepowego wózka

Pamiętacie psią budę, która pochłania dźwięki fajerwerków dzięki systemowi wyciszania wnętrza? A łóżko z asystentem pasa ruchu, przepraszam, asystentem utrzymywania się po swojej stronie? Teraz Ford proponuje kolejną zabawę technologiami motoryzacyjnymi – sklepowy wózek z systemem automatycznego hamowania. Po co, pytacie? Bo…

Publikacja: 02.05.2019 22:08

Awaryjne hamowanie sklepowego wózka

Foto: fot. Ford

Bo – jak wynika z przywoływanych przez firmę badań – cotygodniowe zakupy należą do zajęć najbardziej podnoszących ciśnienie rodzicom, zaraz po usypianiu i karmieniu dziecka. Gdy maluch znika co chwila pomiędzy regałami ze słodyczami, trudno wyobrazić sobie coś bardziej niepokojącego od sklepowego wózka, pędzącego w stronę twojego dziecka. Ale może też być inaczej – to maluch przejmuje panowanie nad wózkiem urządzając wyścig, i to bynajmniej nie do kasy. I tu wkracza Ford z pomysłem, jak usunąć ten stres wykorzystując nowoczesne systemy bezpieczeństwa stosowane w samochodach. Wszak wózek też ma cztery kółka…

– Dzieci uwielbiają kopiować zachowania dorosłych i eksperymentować, zwiększając stopniowo poczucie własnego panowania nad sytuacją. Kiedy pchają wózek, myślą, że są za kierownicą samochodu, a długie, szerokie alejki supermarketu zastępują tor wyścigowy – mówi Tanith Carey, autorka poradnika „Jak myśli moje dziecko? Praktyczna psychologia dziecka dla współczesnych rodziców.”

CZYTAJ TAKŻE: Ford zadba, byś nie rozpychał się w łóżku

Dostępny w większości modeli Forda system aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych korzysta z śledzących przestrzeń przed samochodem kamery i radaru, wykrywających pieszych i samochody na drodze. Automatycznie uruchamia hamulce, jeśli wykryje zagrożenie kolizją, a kierowca nie reaguje na ostrzeżenia. Skonstruowany przez firmę sklepowy wózek wykorzystuje sensor w podobny sposób – śledzi przestrzeń przed nim, wykrywając ludzi lub przedmioty na biegnącej między regałami drodze i automatycznie włącza hamulec w przypadku wykrycia przeszkody i możliwości kolizji.

""

fot. Ford

moto.rp.pl

Układ aktywnego wspomagania hamowania (Pre-Collision Assist) może pomóc naszym klientom uniknąć wypadków lub złagodzić skutki kolizji. Projektując sklepowy wózek chcieliśmy pokazać, jak przydatna może być ta technologia także w codziennym – przekonuje Anthony Ireson, dyrektor ds. komunikacji marketingowej w Ford of Europe.

CZYTAJ TAKŻE: Twój pies boi się fajerwerków? Ford pomoże…

Prototypowy, można wręcz rzec koncepcyjny Wózek z autonomicznym hamowaniem to kolejny projekt z cyklu Ford Interventions, w których firma szuka sposobów wykorzystania technologii stosowanych w motoryzacyji do rozwiązywania codziennych problemów.

""

fot. Ford

moto.rp.pl

Na drodze
Więcej nowych dróg przed końcem roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Na drodze
Polska stoi w korkach. Miasta mają wciąż absurdalne pomysły
Na drodze
Specjalna, bezpieczna torebka Skody
Na drodze
Suzuki wprowadza aplikację „Moje Suzuki” na smartfony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji