Pierwsze testy przejazdu w tunelu Muska. Wszyscy będziemy morlokami

Elon Musk zaprezentował pierwszy odcinek tunelu Loop, który ma być podziemnym systemem transportu dla samochodów elektrycznych. Niezwykła sieć pozwoli na przejazdy z prędkością do 240 km/h.

Publikacja: 20.12.2018 11:50

Pierwsze testy przejazdu w tunelu Muska. Wszyscy będziemy morlokami

Foto: moto.rp.pl

Tunel o długości 1,14 mili (1,83 km) został wykopany na terenie Los Angeles w miejscowości Hawthorne. Zaproszeni goście mogli odbyć pierwsze, testowe przejazdy. Nowy pomysł Muska nie ogranicza się wyłącznie do Kalifornii. Właściciel Tesli chce w ten sposób zorganizować transport ludzi w miastach na całym świecie.

""

Pierwsze jazdy testowe w tunelu pod Los Angeles

moto.rp.pl

Podczas jazd próbnych goście zostali przewiezieni na powierzchni samochodem elektrycznym do punktu startowego w dzielnicy mieszkalnej. Tam specjalna winda zwiozła samochód na głębokość około dziewięciu metrów, gdzie przejechał odcinek testowy na specjalnej platformie w wąskiej rurze. Reporterzy CNBC i Washington Post opisali jazdę jako wyboistą, ale imponującą. „To tylko prototyp” – skomentował Musk. Powiedział również, że jego firmie Boring Company zabrakło nieco czasu podczas budowy. Wystąpiły problemy z szybkością maszyn drążących tunel. W przyszłości przejazdy powinny być równe i gładkie jak szkło.

""

moto.rp.pl

W pomyśle Muska chodzi o to, żeby autonomiczne, napędzane elektrycznie samochody były opuszczane za pomocą specjalnych wind do sieci tuneli o średnicy około 3,7 metra. Samochód ustawiany jest na platformie, a przednie koła zaczepiane są na platformie w specjalnych podporach. Transport odbywa się z prędkością 240 km/h. Wewnątrz systemu mają być dostępne również przejścia dla pieszych i rowerzystów.

ZOBACZ TAKŻE: Nowa szefowa Tesli. Kobieta zastąpi Elona Muska

Najbliższa przyszłość pokaże, czy zejdziemy z komunikacją pod ziemię. Plany Muska zakładają w najbliższym czasie budowę kilku kolejnych odcinków. Z projektu połączenia lotniska z centrum Chicago póki co nic nie wyjdzie. Rada miasta nie zgodziła się na ten projekt. Musk snuje też wizje tunelu pomiędzy Nowym Jorkiem a Waszyngtonem. W tunelu podróż trwałaby około 29 minut, obecnie samochodem do czterech godzin.

Na drodze
Więcej nowych dróg przed końcem roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Na drodze
Polska stoi w korkach. Miasta mają wciąż absurdalne pomysły
Na drodze
Specjalna, bezpieczna torebka Skody
Na drodze
Suzuki wprowadza aplikację „Moje Suzuki” na smartfony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji