Szacuje się, że 45 procent psów w Wielkiej Brytanii wykazuje oznaki strachu, gdy słyszy wybuchy fajerwerków. Według inżynierów Forda jednym z rozwiązań tego problemu może być buda tłumiąca hałas, która wykorzystuje technologię zbliżoną do stosowanej w samochodach i słuchawkach. Gdy mikrofony wewnątrz prototypowej budy wykryją hałas fajerwerków bądź inne niepokojące dźwięki, wbudowany system audio zaczyna emitować przeciwstawne częstotliwości, które albo niwelują te odgłosy, albo w znaczący sposób je redukują. Głównym materiałem konstrukcyjnym budy jest korek o dużej gęstości, czyli materiał idealny do izolacji akustycznej. Na razie to tylko koncepcja, która ma potencjał, aby znacznie przyczynić się do poprawy samopoczucia zarówno psów, jak i ich właścicieli.

""

fot. Ford

moto.rp.pl

Pomysł innowacyjnej budy wziął się z technologii redukcji hałasu, którą Ford wprowadził w SUV-ie Edge. Gdy mikrofony wykrywają w kabinie wysoki poziom hałasu dobiegający z silnika lub skrzyni biegów, system audio pojazdu zaczyna emitować przeciwstawne fale dźwiękowe. – Zastanawialiśmy się, w jaki sposób rozwiązania, które stosujemy w naszych samochodach, mogą być wykorzystane w innych sytuacjach. Na przykład nasz system aktywnej redukcji hałasu (Active Noise Control) może pomóc psom przetrwać wybuchy fajerwerków – mówi Lyn West z Ford of Europe.

Prototyp buda redukującej hałas to pierwsza z serii inicjatyw podejmowanych przez firmę Ford, nazywanych Interwencjami, w ramach których wiedza specjalistyczna wykorzystywana dotąd przy projektach motoryzacyjnych pozwala rozwiązywać problemy życia codziennego.